FRANCUSKA ZAPOČELA TRODNEVNO obeležavanje 80-GODIŠNJICE ISKRCAVANJA U NORMANDIJI
Vrhunac proslave predviđen je za sutra i to upravo na plaži Omaha gde su se iskrcale savezničke snage. Ovaj datum se slavi i na drugoj strani obale, tj u V. Britaniji
(FRANCUSKA, Omaha Beach, 04.06.2024 - na plaži Omaha američki i francuski vojnici izveli su performans u sklopu obeležavanja 80 godina od savezničkog iskrcavanja u Normandiji, foto FoNet/AP)
Francuski predsednik Emaniel Makoron (Emmanuel Macron) otvorio je danas trodnevnu veličanstvenu proslavu 80-godišnjice iskrcavanja saveznika u Normandiji 6. juna 1944. čiji je on glavni domaćin. Ceremoniji prisustvuje američki predsednik Džoe Bajden (Joe BIden), kao i 25 predsednika i premijera zemalja i oko milion građana. Bezbednost nadgleda 43.000 policajaca, žandarma i vojnika. Prema francuskim izvorima, to je u ovoj deceniji svakako najveća proslava ovog velikog istorijskog datuma.
Plumelec, 05.06.2024 - Francuski predsednik Emanuel Makron govori na ceremoniji odavanja počasti snagama francuskih boraca otpora tokom Drugog svetskog rata i padobrancima francuske SAS u Plumeleku, na 80 godina od iskrcavanja u Normandiji: FoNet/AP
Vrhunac proslave predviđen je za sutra i to upravo na plaži Omaha gde su se iskrcale savezničke snage. Ovaj datum se slavi i na drugoj strani obale, tj u V. Britaniji.
Bitka za Normandiju vodila se 1944. između snaga nacističke Nemačke, koje su okupirale zapadnu Evropu, i savezničkih snaga u Drugom svetskom ratu. Osamdeset godina posle, invazija na Normandiju, poznata i kao Operacija Overlord, ostaje najveća pomorska invazija u istoriji, invazija koja je uključivala preko tri miliona vojnika koji su prevezeni preko kanala Lamanš (La Manche) iz Engleske u Normandiju u okupiranoj Francuskoj.
Većinu savezničkih snaga činile su američke, britanske, kanadske i francuske jedinice. Ostale zemlje, čiji su vojnici takođe učestvovali u bici, bile su Australija, Belgija, Čehoslovačka, Grčka, Holandija, Novi Zeland, Norveška i Poljska.
Iskrcavanje u Normandiji započelo je noćnim padobranskim i jedriličarskim desantom, masivnim vazdušnim napadima i pomorskim bombardovanjem nakon čega je usledio amfibijski desant na dan 6. juna tj na Dan D.
Bitka za Normandiju potrajala je još dva meseca, koliko je trebalo savezničkim snagama da uspostave čvrst mostobran na evropskom kopnu i da probiju nemačku liniju fronta u Francuskoj, a okončana je oslobađanjem Pariza i uništenjem neprijateljskih snaga kod Falezea.
Sovjetski Savez je ubrzo, 22. juna 1944. godine, sa svoje strane izvršio udar na nemačke snage, u velikoj operaciji Bagration. Time je faktički dobijen rat sveznika protiv fašističke Nemačke i njenih saveznika.