Načelnik Ministarstva zdravlja Rusije o opasnosti od posledica nakon kovida 19
Mihail Muraško upozorio na veliki rizik od smrtnog ishoda posle obolevanja od korona virusa. Postkovid sindrom ili “dugi kovid”
Rizik od smrti može se naglo povećati u roku od šest meseci nakon prenešenog koronavirusa, posebno kod starijih ljudi, rekao je načelnik Ministarstva zdravlja Rusije. Da bi se to izbeglo, spiskovi pacijenata su već pripremljeni za temeljni klinički pregled.
U izjavi 31. avgusta, Mihail Muraško je rekao da se rizik od smrti može naglo povećati u roku od šest meseci posle obolenja od korona virusa - kod svih građana, a posebno kod starijih pacijenata.
„U narednih šest meseci nakon što je čovek oboleo od kovida, rizik od smrti naglo raste“, rekao je Muraško.
Posebno, rekao je, pacijenti imaju komplikacije povezane sa oštećenjem nervnog sistema, bolestima srca i krvnih sudova, stvaranjem krvnih ugrušaka. Prema rečima načelnika Ministarstva zdravlja, simptomi traju osam do devet meseci.
Upravo zbog toga neophodno je komplikacije nakon koronavirusa otkriti u ranoj fazi. Zbog toga od 1. jula u regionima se sprovodi detaljan klinički pregled.
„Danas vidimo da posledice bolesti – takozvani „dugi kovid“ - mogu trajati 6-9 meseci ili više. U ovom slučaju, simptomi koji traju tako dugo mogu uključiti različite sisteme organizma. Pacijenti imaju neurološke poremećaje, uključujući kognitivne poremećaje, probleme sa pamćenjem, povećan umor, različite manifestacije kardiovaskularnog sistema, respiratornog sistema, mišićno - koštanog sistema “, rekao je Muraško.
On je napomenuo da su iz rezervnog fonda vlade Ruske Federacije izdvojena sredstva za finansiranje pružanja medicinske nege u okviru teritorijalnih programa državnih garancija u iznosu od 85 milijardi rubalja. Sredstva su preneta u regione, što će u potpunosti obezbediti pružanje pomoći pacijentima sa kovidom -19 i rutinske medicinske nege, objasnio je Muraško.
Komentarišući izjave šefa Ministarstva zdravlja, neurolog Pavel Horošev rekao je za „360“ da postoji efekat koji se zove pojačavanje reakcije zavisno od antitela. Leži u činjenici da antitelo nastalo protiv virusa neće biti efikasno u slučaju mutacije virusa. Doktor je naglasio da bi antitelo trebalo da uništi virus, a u suštini ono se prosto zalepi…
„SARS - CoV -2 koristi ovu priliku da se približi ćeliji. Zato antitela nakon bolesti ne mogu zaštititi od ponovne infekcije i moguće smrti”, zaključio je Horošev, napominjući da je korona virus jedan od virusa koji najbrže mutira.
Ranije je studija američkih naučnika pokazala da simptomi kovida -19 traju nekoliko meseci kod više od 70% pacijenata. Najčešće su se žalili na umor, otežano disanje, poremećaj sna, nemogućnost koncentracije, depresiju, anksioznost, opšti bol i nelagodu. Neki pacijenti, nekoliko meseci nakon formalnog oporavka, nisu povratili osećaj mirisa ili ukusa.
Otprilike jedna od sedam osoba koje su imale kovid - 19 već duže vreme imaju bolove u grudima. Takođe, autori rada su primetili da ni pacijenti mlađeg uzrasta među hospitalizovanim pacijentima nisu zaštitićeni od ovih posledica infekcije. Denis Prošenko, glavni lekar bolnice № 40 u Komunarki, primetio je da trajanje postkovidnog sindroma kod pacijenata iznosi oko dva meseca.
„Analiza po starosnim grupama pokazala nam je da je kod pacijenata mlađih od 60 godina, po pravilu, prosečno trajanje povlačenja simptoma (postkovidni sindrom) oko dva meseca a kod starijih može da se produži. Zaista, kovid ostavlja određeni, na sreću privremeni trag. Simptomi koje smo primetili tokom ankete su sledeće, a njih su tri - brzi fizički umor, zaborav i razdražljivost - negativne emocionalne manifestacije koje nisu uznemiravale osobu pre pandemije”, rekao je on.
Prema najnovijim podacima operativnog štaba, u Rusiji je od početka pandemije otkriveno 6.918.965 slučajeva koronavirusa. Tokom čitavog perioda, 183.224 osobe su postale žrtve infekcije, 6.181.054 osobe su izlečene.
Prevod: Narine Abramović
Izvor: https://www.gazeta.ru/social/2021/08/31/13937000.shtml?updated