Korona virus besneo još pre 20 hiljada godina!
Iz toga šta je nekad bilo u istočnoj Aziji treba što pre izvući pouke...
Prva epidemija, izazvana koronavirusom, buknula je u istočnoj Aziji pre više od 20 hiljada godina, utvrdili su naučnici. Tragovi ove prastare epidemije ostali su u genetskoj opremi lokalne populacije, tvrdi se u studiji koju je ovih dana objavio na svom sajtu ugledni američki naučni časopis Karent biolodži (Current Biology).
Korona virus je nesmetano besneo u ovom regionu nekoliko godina. A to i nas čeka bez vakcinacije, upozorava se jasno u ovoj naučnoj studiji.
U poslednjih 20 godina u svetu su izbile velike epidemije tri korona virusa - SARS-CoV, koji izaziva oboljenja SARS, MERS-CoV, izazivač MERS-a, i SARS-CoV-2, koji se vode kao bolesti covid-19. Tokom poslednje godine i po, ovaj poslednji virus izazvao je u svetu smrt više od 3,8 miliona ljudi.
Studija američko-australijskog naučnog tima, usmerena na evoluciju ljudskog genoma, otkrila je da je ovome prethodila davno, preciznije pre oko 20 hiljada godina, epidemija koronavirusa.
"Moderni ljudski genom obuhvata evolucione informacije od pre više desetina hiljada godina", objašnjava ovim povodom Kiril Aleksandrov (Kirill Alexandrov) istraživač sa Kvinslendskog univerziteta. Ukatko, naučnici su koristili informacije iz projekta 1000 genomskih projekata (Genomes Project), najvećeg javnog kataloga opštih ljudskih genetskih promena, i usmerili se na promene u ljudskim genima kodirajućih proteina u interakciji sa SARS-CoV-2.
"Bilo je to veoma uzbudljivo, kao kada bismo čitali neki prastaru honiku. A sve se tako dobro uklapalo jedno za drugim", komentariše Džoan (Joan) Graham, članica tima s Kalifornijskog univerziteta.
"Specijalisti su primenili evolucionu računarsku analizu na skup ljudskih genomskih podataka i utvrdili da su preci istočnih Azijata prošli kroz epidemiju, izazvanu koronavirusom, veoma sličnom kovidu-19", dodao je Aleksandrov.
Koronavirusna zaraza trajala je u tom regionu godinama. Taj nalaz treba ozbiljno shvatiti jer iz njega treba izvući pouke za pandemiju kovid -19, koja je, za razliku od svog prethodnika od pre 20 hiljada godina, globalna.
Ukoliko ne uspe da pandemiju ukroti vakcinacijom, čovečanstvo čeka isti scenario kao tada.
"To ne sme da nas ostavi mirnim. Jer, to što se sada događa moglo bi trajati nekoliko generacija, kao tada", upozorava na kraju Dejvid (David) Enard sa Arizonskog univerziteta.