Nemačka energetska politika dovela do rekordnih cena električne energije

ML

Cena je dostigla 936 evra za megavatsat što je istorijski rekord a ovakvo stanje je posledica političkih odluka, tvrdi Bild
(ilustracija, Firma "Anke" iz Esena gotovo da više ne može da radi zbog nestašica struje, foto https://www.anke-essen.de/)

Nemačka je u šoku usled rekordnih cena električne energije na berzi. Cena je dostigla 936 evra za megavatsat što je istorijski rekord. Iza dramatičnog poskupljenja stoji, prema medijima, kombinacija nepovoljnih faktora, tj nedostatak vetra, magla i nedovoljni kapacitet proizvodnje, nezavisno od vremena.

Prema dnevniku Bild, međutim, ovakvo stanje je posledica političkih odluka koje su vodile snižavanju proizvodnje energije iz uglja i nuklearnih centrala. U proleće ove godine zaustavljen je rad elektrana ukupne snage od četiri gigavata, a poslednja nuklearka je zatvorena još 2022.

Posledice toga su ekstremno visoke cene za lokalne korisnike, trgovce i industrijska preduzeća, ali i dalje se događa da struje nema dovoljno za sve. Na primer, elektro-železara „Feralpi“ iz saksonskog mesta Riese, morala je da sasvim zaustavi proizvodnju. A kompanija „Anke GMBH“ iz Esena može da radi samo izvan špiceva potrošnje struje.

Posledice osećaju i domaćinstva sa tzv fleksibilnim tarifama. Više od milion domaćinstava se nosi s visokim rastom troškova. Isporučilac električne energije „Tiber“ (Tibber) je upozorio svoje klijente na mogući rast cena od čak 400 posto!

Ekološke posledice ovog stanja su, prema Bildu, alarmantne. Nemačka, sa emisijama koje prelaze 500 kg CO2 na megavatsat, spada među zemlje s najgorim bilansom CO2 u Evropi, zajedno sa Poljskom, Češkom i Irskom. Proizvodnja iz fosilnih goriva pokriva više od 60 posto domaće tražnje, pri čemu se skoro četvrtina potreba pokriva uvozom.

Energetski ekonomista Manuel Frondel upozorava da je ova situacija pokazatelj toga šta Evropu čeka ukoliko se i dalje izvori energije budu iscrpljivali bez alternative.

Direktor firme „Anke GambH“, Tobias Veselov (Weselow) opisuje situaciju kao "finansijski krvave crvene dane", kada cene električne energije ponegde premašuju čak i za deset puta raniji stabilni nivo.

"Mnoštvo firmi, koje kupuju struju na berzi, sada ograničavaju svoju proizvodnju. To je katasrofa ne samo sa gledišta nacionalne ekonomije nego i u pogledu njihovog rada", dodaje Veselov.

Generalni direktor Saveza hemijske industrije (VCI) Volfgang Grose (Grosse) Entrup upozorava na neophodnost stabilnih izvora energije. "To je za plakanje. Naše firme i naša zemlje ne smeju dozvoliti proizvodnju samo za idealno vreme. Trebaju nam elektrane koje će uspeti da pouzdano pokrivaju tražnju", zaključio je on.

Posledice svega ovoga osetiće i porodice sa fleksbilnim tarifama. Procenjuje se da se čak milion domaćinstava može suočiti sa izrazitim porastom troškova.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...