Data centri i veštačka inteligencija troše sve više energije

ML

U SAD zbog toga otvaraju ponovo staru nuklearku u Mičigenu
(ilustracija, Nuklearka u Mičigenu, foto, https://www.technologyreview.com/2024/04/03/1090603/how-to-reopen-a-nuclear-power-plant/)

Veštačka inteligencija (AI) i data centri traže sve veće količine energije. U američkoj državi Mičigenu zbog toga su ponovo pustili u rad nuklearnu centralu. Računa se da će za potrebe ovih centara do 2026. biti angažovana čak trećina svih energetskih kapaciteta SAD.

Jaki računari, koji koriste veštačku inteligenciju, troše ogromne količine električne energije. Prema dnevniku Volstrit džornal (WSJ, The Wall Street Journal), to je razlog zašto će američka država Mičigen potrošiti dve milijarde dolara radi ponovnog aktiviranja elektrane, zatvorene pre samo dve godine.

WSJ navodi da je Mičigen lane usvojio zakon koji propisuje da sva energija do 2030. treba da bude iz obnovljivih izvora što je ovoj državi prilično vezalo ruke prilikom povećanja kapaciteta za proizvodnju struje. Država zato traži nove načine napajanja mreže za data centre.

Međunarodna energetska agencija (IEA) je objavila u svom izveštaju o tražnji električne energije da će data centri do 2026. činiti trećinu ukupne električne potrošnje u SAD. Do tog roka će se potrošnja, kako se predviđa, udvostručiti tj iznosila bi 1.000 teravatsati.

"Takvo povećanje tražnje odgovara ukupnoj potrošnji električne energije u celom Japanu", navodi IEA.

Upravo u tome vidi šansu nuklearna energetika koja je dosta dugo bila u zapećku. To se već osetilo na berzama gde su porasle akcije kompanije Konstelejšn enerdži (Constellation Energy).

"Sasvim je jasna činjenica da je data centara sve više i da su neophodni za američku ekonomsku konkurentnost", zaključio je generalni direktor ove kompanije Džozef Domingez (Joseph Dominguez).

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...