Ukrajina ima najveće rezerve litijuma u Evropi!
Utvrđivanje preciznih rezervi litijuma je sada prilično ograničeno ali poznato je da je Državna komisija za rezerve Ukrajine 2018. ocenila da samo ležišta Polohivske imaju minimalno 270 hiljada tona litijuma
(Ležišta litijuma obeležena su crvenim zvezdicama, mapa - https://www.renewablematter.eu/en/ukraine-all-lithium-reserves-and-mineral-resources-in-war-zones)
Ukrajina, pored zemnog gasa i i nafte, ima značajna nalazišta litijuma, koja su, kako se otkrilo ovih dana, najveća u Evropi i među najvećim su na svetu. Prema portalu Riserč gejt (Research Gate), tamošnje rezerve litijuma iznose oko 500 hiljada tona tj oko 10 posto svetskih rezervi!
Ukrajinske vlasti su svesne značaja ovog svog bogatstva i njen predsednik Vladimir Zelenski nastoji da ubedi novog američkog predsednika Donalda Trampa (Trump) da jaka Ukrajina za njega, prema portalu Eho (Echo), nije nekakav karitativni projekat, nego geostrateška i ekonomska šansa koja može doneti Sjednjenim Državama značajne ekonomske prednosti. Pretpostavlja se da biznismenski orijentisani Tramp može imati veliki interes za ovo i, uz široku podršku u Kongresu, da bi SAD mogle u budućnosti imati značajne benefite iz ukrajinskog rudnog bogatstva.
Otkrića rude litijuma zabeležena su u Ukrajini u zoni Krivorizko-Kremenčutskog, u centralnom delu tzv Ukrajinskog štita. Najperspektivnija su u pogledu razvoja ležišta Polohivske i Dobra u Krivogradskoj oblasti, Ševčenskove u Donjeckoj, kao i Kruta Balka u Zaporoškoj oblasti.
I pored velikih rezervi litijuma u Ukrajini, troškovi ekstrakcije, prema Riserč gejtu, biće mnogo veći nego na litijumskim poljima Južne Amerike gde se litijum nalazi u hidromineralnim rudama u slanim jezerima.
Utvrđivanje preciznih rezervi litijuma je sada, inače, prilično ograničeno jer su informacije, prema SBU, tajne. Ipak, poznato je da je Državna komisija za rezerve Ukrajine 2018. ocenila da ležišta Polohivske imaju 27 miliona tona rude sa sadržajem skupih elemenata većim od jedan posto, što je minimalno 270 hiljada tona litijuma. Što se tiče ležišta Ševčenskove, Ukrajinska državna geološka služba procenjuje ih na 13,8 miliona tona rude litijuma, sa sadržajem oksida litijumskog Li20-1,5 posto, što je 208 hiljada tona.
Za poslednjih osam godina godišnja produkcija litijuma porasla je, prema portalu Statista, šest puta tj sa 32 hiljade u 2015. na 180 hiljada tona 2023, a prema prognozama rašće ubrzano i narednih godina. Svetske rezerve se, prema američkoj nadzornoj geološkoj ustanovi "US Geological Survey", procenjuju na 91 milion tona, od toga veća polovina u tzv litijumskom trouglu Bolivija (23 miliona tona), Argentina (22 miliona) i Čile (11 miliona).