U Mađarskoj otkriveno jedno od najvećih nalazišta zlata na svetu

ML

Vrednost je procenjena na minimalno 59 milijardi evra
(ilustracija, Mađarsko nalazište zlata na planini Boršoni, severno od Budimpešte)

Mađare je na pragu zime ogrejalo sunce: na severu zemlje otkriveno je jedno od najbogatijih nalazišta zlata na svetu! Njegova vrednost je ocenjena na minimalno 59 milijardi evra! Eksploatacija bi, prema nacionalnoj agenciji MTI, mogla da počne 2029. i da potraje više od 40 godina.

Prema kompaniji „Hun-Mining Riserč, Divelopment and Inovejšn“ (Hun-Mining Research, Development and Innovation), specijalizovanoj za geološka istraživanja, u Mađarskoj šumi Boršon (Borzson), na dubini od 150 metara, otkrivena su ležišta, koja sadrže preko 1.000 tona zlata i srebra!

Posle pet godina intenzivnog geološkog istraživanja u oblasti Nađirtaspušta-Rošbania (Naguirzaspuszta-Roszbania) dobijeni su uverljivi dokazi o znatnim količinama dragocenih metala. Geolozi su koristili najmodernije tehnologije, uključujući 3D modeliranja i najnovije analitičke metode kako bi precizno utrvrdili obim i kvalitet nalazišta. Procene govore o vrednosti nalazišta od najmanje 59 milijardi evra. Prema preliminarnim procenama, moglo bi se iz ovog nalazišta tokom 42 godine izvući oko 9.000 hiljada tona zlata i srebra, što bi Mađarsku uvrstilo među najveće evropske proizvođače ovih plemenitih metala.

U eksploataciji će morati da se primene ekološki zahtevni postupci eksploatacije. Inovativni metodi minimalizuju posledice po životnu sredinu i čuvaju prirodne lepote planine Boršoni (Borszony). Kompanija obećava, takođe, i investicije u obnovu ovog kraja i zaštitu lokalne flore i faune.

Otvaranje ovog zlatnog rudnika moglo bi da donese oko 1.200 novih radnih mesta, što bi doprinelo ekonomskom razvoju ovog kraja koji, inače, pati od velike nezaposlenosti. Osim direktnog otvaranja radnih mesta u rudnicima, projekat predviđa i razvoj međusobno povezanih proizvodnih lanaca i usluga.

Eksploatacija zlata u Mađarskoj ima, inače, duboke korene još u Rimskom carstvu i Srednjem veku. Transilvanija, posebno planina Apuseni u današnjoj  Rumuniji, bili su nekad među glavnim evropskim centrima eksploatacije plemenitih metala. Nalazište Boršon nadovezuje se na dugu tradiciju i može obnoviti istorijski značaj ove zemlje u rudarstvu.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...