Proizraelski mediji o Bliskom Istoku: Zašto Moskva sada glasno zahteva hitno oslobađanje talaca?

N:J.

“Pre svega, piše izraelski konzervativni dnevnik Makor rišon, Rusija je od početka rata izgubila kontakt sa sedam svojih agenata iz SVR, svoje spoljne obaveštajne službe, negde između južnog Izraela i pojasa Gaze... I Rusija bi želela da ih vrati, na diskretan način. Hoće li uspeti?“

“Prilično vešt u pregovorima iza kulisa kada je reč o sopstvenim državljanima, Kremlj sada glasno zahteva hitno oslobađanje svih talaca koje drži Hamas. Mediji dovode u pitanje ovu novu odlučnost i pitaju se da li Rusija zaista može da utiče na situaciju“, piše francuski Kurije enternasional, donoseći pregled ruske štampe:

Odgovarajući 24. oktobra na pitanje o taocima Hamasa, portparol Kremlja Dmitrij Peskov pozvao je na oslobađanje svih ljudi, bez obzira na nacionalnost, koji su zarobljeni u Pojasu Gaze od početka operacije “Poplava.'Al-Aksa“ 7. oktobra.

Rusi pregovaraju o taocima

„Smatramo da svi taoci moraju odmah biti oslobođeni. To je naš čvrst stav“, rekao je on, a prenela je državna agencija Tass https://tass.ru/politika/19099709. Portparol Kremlja rekao je da je zabrinut „za sudbinu svojih sugrađana“, ali je odbio da pomene njihov tačan broj.

Za mnoge ova izjava Dmitrija Peskova predstavlja prekretnicu u zvaničnom stavu Kremlja o ovom pitanju. Ruski zvaničnici tvrde da su od prvih sati upada Hamasa u Izrael održavali kontakte sa ovom grupom (koju Rusija ne klasifikuje kao terorističku), kako bi kao prioritet dobili oslobađanje svojih sugrađana, dvojnih rusko-izraelskih državljana. Sam Dmitrij Peskov je, na primer, 10. oktobra u onlajn novinama Gazeta.ru https://www.gazeta.ru/politics/news/2023/10/10/21468847.shtml potvrdio da su ruski državljani zaista pali u ruke Hamasa i da su u toku „razgovori“ o njihovom oslobađanju.

Zamenik ministra spoljnih poslova Mihail Bogdanov je 13. oktobra za agenciju Ria Novosti https://ria.ru/20231013/khamas-1902633991.html objasnio da je Moskva u kontaktu sa dvojicom učesnika u sukobu.

„Imamo pristup političkim predstavnicima Hamasa“, priznao je zamenik ministra, objašnjavajući da su napori ruske diplomatije usmereni ne samo na prekid nasilja, već i na „oslobađanje talaca“. Ova poslednja tačka „zahteva diskretnu diplomatiju, a ne senzacionalne deklaracije“, precizirao je Mihail Bogdanov.

Osporavanje ruske uloge: Briga za taoce ili agente?

Očigledno je da Rusija računa na ovog diskretnog čoveka, koji je i specijalni predstavnik Kremlja za Bliski istok predsednika Vladimira Putina, kako bi se pozicionirala kao posrednik u ratu. Ruska štampa je pominjala činjenicu da bi Mihail Bogdanov mogao da otputuje u Katar da se sastane sa predstavnicima Hamasa. U svakom slučaju, on je predstavljao Rusiju na samitu u Kairu 21. oktobra, podseća dnevnik Izvestija https://iz.ru/1592989/2023-10-21/rossiiu-na-sammite-mira-po-gaze-predstavit-zamglavy-mid-bogdanov . Ali ništa još nije “procurilo“ u vezi sa njegovim razgovorima, čak i ako će, kako Peskov uverava, Rusija „nastaviti sa svojim naporima“ da oslobodi taoce.

Na svom nalogu na Telegram kanalu https://t.me/mideastr/5702 , dugogodišnja dopisnica dnevnog lista Komersant sa Bliskog istoka, Marijana Belenkaja, ipak dovodi u pitanje ovu promenu tona u ruskoj retorici, naglašavajući njenu novu „odlučnost“. Kao odgovor, ona upućuje čitaoce na članak u konzervativnom izraelskom dnevniku Makor rišon https://www.makorrishon.co.il/news/686499/, u kojem se navodi da se ova promena može objasniti željom Kremlja da se ponovo poveže sa izraelskim vlastima, a priori veoma razočaranim rusko-iranskim približavanjem u kontekstu ratu u Ukrajini i proarapskim pozicijama Moskve.

Pre svega, piše Makor rišon, Rusija je od početka rata izgubila kontakt sa sedam svojih agenata iz SVR, svoje spoljne obaveštajne službe, negde između južnog Izraela i pojasa Gaze... I Rusija bi želela da ih vrati, na diskretan način. Hoće li uspeti? „Ko poživi videće“, zaključuje Marijana Belenkaja koristeći staru rusku poslovicu.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...