UKRAJINSKA RATNA DOSETKA

ML

Forbs hvali domišljatost ukrajinskih oficira da iz dronova bacaju elektronske markere koji služe kasnije za navođenje teške artiljerije
(ilustracija, DONJECKA OBLAST, UKRAJINA – 3. AVGUSTA: dron tokom testiranja nove vojne opreme, na poligonu za obuku ukrajinske vojske u Donjeckoj oblasti, foto, https://ecfr.eu/article/drones-in-ukrain, Vojciech Grzedzinski/Anadolu Agenci)

Ukrajinski vojni stručnjaci našli su, piše Forbes, kako kažu, dosad nepoznati način za likvidaciju neprijatelja. Pri kraju leta špijunskih dronova nad neprijateljskom teritorijom, koji traže neprijateljska vozila ili utvrđenja, spusti se minijaturni radio-signalizator na mesto gde će se preko noći baciti teška bomba. Za ovo se ubrzo saznalo i iz ruskih izvora se upozorava na ovaj ubistveni metod.

No, ništa novo izgleda nema pod ovom kapom nebeskom. Slične vojne borbene dosetke imaju korene duboko u istoriji. U Prvom svetskom ratu na sličan način su sarađivale istražne letilice sa artiljerijom. Piloti su lokalizovali neprijeteljske položaje i označavali ih dimom kako bi artiljerijske jedinice mogle da izvrše tačnu paljbu.

Slična koordinacija je praktikovana i tokom Drugog svetskog rata kada su nemačke vazdušne jedinice "pathfinder" pri noćnim letovima na Evropu označavale ciljeve zapaljivim puma-bombama kako bi bombarderima povećali šanse za pogotke na zemlji.

Tokom ratova u Iraku i Avganistanu Amerikanci su se trudii da se stalno nalaze i obeleže ciljevi. No, pobunjenici su "provalili" ovu taktiku i zato su stalno menjali svoje lokacije... Na to su Amerikanci odgovorili angažovanjem lokalnih agenata, što je, međutim, takođe ubrzo "provaljeno".

Treba pomenuti i srpsku legendu o “lokatorima” NATO tokom bombardovanja SRJ 1999. godine koje su prethodno zasejavali američki agenti.

Kao jedina mogućnost ostala je lokalizacija preko uređaja u letelicima i brodovima, koji su napravljeni tako da budu diskretni.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...