NOVI RUSKI MIGRANTI NE ŽURE SA POVRATKOM
Zemlje imigracije imaju iz priliva ruskih migranata razne efekte. Brazil, Crna Gora, Srbija i Argentina dobijaju srazmerno veći priliv preduzetnika, od 18 do 24 posto
(ilustracija, Stvarni zahtevi za vizu za ruske državljane koji imaju interne i eksterne pasoše trenutnog tipa (od maja 2023.) foto, Авторство: Alexander Roumega. Собственная работа based on File:BlankMap-World.svg, Общественное достояние, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=37683468)

Aut Raš ("OutRush") je kako piše AFP, istraživački projekat Evropskog univerzitetskog instituta o ruskoj emigraciji posle 24. februara 2022. U istraživanju je učestvovalo preko 18 hiljada ljudi u više od 100 zemalja. Iz četvrtog talasa emigracije, između juna i oktobra 2024. učestovalo je 8.590 ruskih migranata u više do 100 zemalja. Glavni zaključak: oni koji su iz Rusije otišli od 2022. do 2024. ne žure s povratkom. Hteli bi bezbednosne garancije i političke promene u domovini.
Na osnovu zvaničnih statistika zemalja, u koje su došli migranti, Rusiju je napustilo 2022. i 2023. oko 800 hiljada osoba. Zanimljivo je da pripadnici IT profesija čine čak 41 procenat. Iz sektora umetosti, kulture, nauke, obrazovanja medija je 21 posto. Oko sedam posto onih koji su otišli počelo je da se bavi preduzetništvom, a 20 posto to planira u budućnosti.
U suprotnosti s zvaničnim saopštenjima ruskih vlasti o broju povratnika, zaustavljanje "odliva mozgova" se u horizontu od godinu-dve ne čini verovatnim. Od leta 2023. do leta 2024. vratilo se u Rusiju svega osam posto ispitanika, a još pet posto planira da to učini iduće godine. Među onima koji ne planiraju povratak naredne godine, 54 posto takvu mogućnost ne isključuje u budućnosti ali njihova odluka zavisi, kako kažu, od političkih promena u Rusiji.
Garancije mira i bezbednosti bi mogle da privuku neke od tih koji su otišli, da se vrate u Rusiju, jer za 32 posto ispitanika jedan od glavnih razloga emigracije je rizik od vojne mobilizacije.
Zemlje imigracije imaju iz priliva ruskih migranata razne efekte. Kipar, Španija, Portugal, Srbija, Holandija i V. Britanija privukle su, u odnosu na druge zemlje, veči broj IT stručnjaka. U Francusku i V. Britaniju došlo je više stručnjaka iz oblasti umetnosti i kulture u poređenju sa ostalim destinacijama. Brazil, Crna Gora, Srbija i Argentina dobijaju srazmerno veći priliv preduzetnika, od 18 do 24 posto.
Oko 90 posto emigranata ima redovni kontakt s rođacima u Rusiji, ali se broj razgovora o politici u međuvremenu smanjio za 11 posto. Broj putovanja u Rusiju raste. U 2024. povećao se taj broj za 24 posto. Rizik mobilizacije je i dalje veliki tako da u Rusiju putuje mnogo više žena nego muškaraca.