Hoće li magarci nestati u Africi zbog drevne kineske medicine: magareća koža tražena za pravljenje lekovitog napitka
Nikkei Asia piše da ovaj, hiljadu godina star i sve popularniji lek ima „svojstva koja jačaju krv i poboljšavaju kvalitet vitalnih tečnosti i sna, dok istovremeno pomažu u usporavanju starenja“… Pojedini stručnjaci već upozoravaju na mogući nestanak ove životinje na afričkom kontinentu u roku od deceniju-dve, čime je „stavljena tačka na pastirsku tradiciju dugu sedam hiljada godina“
Hoće li magarci nestati na afričkom kontinentu zbog drevne kineske medicine? Magareća koža se koristi za stvaranje mešavine koja je veoma popularna na kineskom tržištu, što izaziva interesovanje transnacionalnih kriminalnih grupa – prenosi pariski Kurie Enternasional.
“Eđiao“ je ime drevnog kineskog napitka napravljenog od želatina od magareće kože. Koristi se i kao lek i kao skup zdravstveni dodatak.
Rast profita i afrička stada
Japanski časopis Nikkei Asia piše da ovaj hiljadu godina star i sve popularniji lek ima „svojstva koja jačaju krv i poboljšavaju kvalitet vitalnih tečnosti i sna, dok istovremeno pomažu u usporavanju starenja“.
Toliko je vrlina, stvarnih ili navodnih, koje čine “eđiao“ veoma traženom sirovinom. U Kini, prenosi japanski časopis, godišnji neto profit od prodaje „eđiaoa“ skočio je 77,1 odsto u 2022. i dostigao 780 miliona juana (104 miliona evra). Na kineskom domaćem tržištu, „eđiao“ se sada prodaje za oko 715 evra po kilogramu. Takvo oduševljenje i potražnja za „eđiaom“ nije bez posledica po stada afričkih magaraca.
Nikkei Asia navodi da, upravo u trenutku kada se Kinezi sve više okreću ovom leku na bazi magareće kože, afrička policija se suočava sa razvojem tajnog klanja životinja i prodajom njihovih koža u Kinu. Na Crnom kontinentu živi dve trećine od oko 53 miliona magaraca na svetu.
Japanci upozoravaju na kinesku tražnju
Posledice oseća afričko stanovništvo jer je magarac životinja „čija je reprodukcija spora” (trudnoća traje dvanaest i po meseci). Od magarca zavise ruralne afričke zajednice. On im omogućava da budu pokretni, da prevoze robu, pa čak pomaže i oko noćnog obezbeđenja izolovanih zaselaka.
Kako Nikkei Asia ističe, to takođe olakšava život ženama koje tradicionalno imaju zadatak da prikupljaju vodu i prevoze robu do pijace.
„Mnogi roditelji ne mogu da plate školarinu zbog gubitka prihoda izazvanog trgovinom magarcima“, ukazuje ISS Afrika (Institut za bezbednosne studije, ISS Afrika, neprofitna organizacija sa sedištem u Pretoriji, opisuje sebe na sledeći način:„Afrička organizacija koja ima za cilj da unapredi bezbednost ljudi na kontinentu sa fokusom na afričke bezbednosne studije, analizu rizika, kriminologiju, očuvanje mira, izgradnju mira, upravljanje, analizu sukoba“).
Ova životinja igra suštinsku društveno-ekonomsku ulogu. Međutim, promet je narastao do te mere da pojedini stručnjaci već upozoravaju na mogući nestanak ove životinje na afričkom kontinentu u roku od deceniju-dve, čime bi bila „stavljena tačka na pastirsku tradiciju dugu sedam hiljada godina“.
Zabrana izvoza iz Afrike
Samo u Nigeru broj magaraca je drastično opao. Izvoz kože porastao je sa 27.000 na 80.000 između 2015. i 2016. godine, a prosečna cena magarca je istovremeno porasla sa 29 na 122 evra. „Ovi trendovi izazivaju strah da će magarci na kraju nestati u ovoj zemlji“, piše u tekstu na panafričkom analitičkom sajtu.
Na afričkom kontinentu, ova snažna kineska potražnja izazvala je razvoj transnacionalnih kriminalnih grupa, „koje iskorištavaju slabo sprovođenje zakona, ponudu u zapadnoj Africi i stalnu potražnju iz Azije“, izvještava ISS Afrika.
Zemlje poput Nigera i Burkine Faso zabranile su klanje magaraca i izvoz životinja, njihovog mesa i kože. Afrička unija je u decembru 2022. pozvala na zabranu izvoza magaraca širom Afrike koja bi trajala deceniju. To, međutim, nije dovoljno da se zaustavi ova trgovina u zapadnoj Africi uopšte.
“U Africi mnogi pozivaju na dalja ograničenja ili zabranu izvoza magaraca. Kako se Kina predstavlja kao ključni zagovornik društvenog i ekonomskog razvoja Afrike, Peking bi trebalo da razmotri negativan uticaj svog uvoza magaraca na siromašne na kontinentu i ogorčenost koju to izazivaju“.
“Svakako, Kina je pokušala da investira u domaći uzgoj magaraca na malim farmama u zapadnim regionima Kine i u velikim farmama u Šandongu (istočna obala). Reč je o veoma sofisticiranim programima vantelesne oplodnje koji pokušavaju da postignu ubedljive rezultate. Drugi se klade na magareći kolagen proizveden u laboratoriji – ali „iako je tehnologija razvijena, tržište ostaje neiskorišćeno“, saopštava ISS Afrika.