Rudarstvo i metalurgija

Ukrajina ima najveće rezerve litijuma u Evropi!

Utvrđivanje preciznih rezervi litijuma je sada prilično ograničeno ali poznato je da je Državna komisija za rezerve Ukrajine 2018. ocenila da samo ležišta Polohivske imaju minimalno 270 hiljada tona litijuma
(Ležišta litijuma obeležena su crvenim zvezdicama, mapa - https://www.renewablematter.eu/en/ukraine-all-lithium-reserves-and-mineral-resources-in-war-zones)

U Kini pronađeno najbogatije nalazište zlata na svetu

Ukupna vrednost rezervi iznosi, kako se procenjuje, 83 milijarde dolara, javlja kineska državna agencija Sinhua
(Tehničari Instituta za istraživanje i praćenje geoloških katastrofa provincije Hunan proveravaju uzorke stena na zlatnom polju Vangu u okrugu Pingđang, centralna kineska provincija Hunan, 5. novembra 2024. (Fotografija/Sinhua)

U Mađarskoj otkriveno jedno od najvećih nalazišta zlata na svetu

Vrednost je procenjena na minimalno 59 milijardi evra
(ilustracija, Mađarsko nalazište zlata na planini Boršoni, severno od Budimpešte)

Energetska tranzicija: da li će retki metali biti vađeni iz morskih algi?

Istraživači rade na ekstrakciji retkih metala neophodnih za proizvodnju baterija ili solarnih panela – ali ne iz rudnika, već iz algi
(ilustracija, Analiza mehanizama koji utiču na uklanjanje elemenata retkih metala iz otpadnih voda pomoću osušenih/živih algi. Razvijene su različite strategije za poboljšanje efikasnosti uklanjanja retkih metala osušenim i živim algama. Predlažu se izgledi za buduće studije da bi se tehnologija zasnovana na algama pretvorila u komercijalnu stvarnost, izvor, https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0921344921001269)

Svetska litijumska groznica koncentrisana u Južnoj Americi

Najveće rezerve na svetu nalaze se u južnoameričkom trouglu Bolivija-Argentina-Čile a ključ tog bogatstva drži Kina koja je pozicije u ovom južnoameričkom regionu gradila celu deceniju

Globalna potrošnja uglja na istorijskom maksimumu

Potrošnja uglja u svetu će ove godine dostići najviši nivo u istoriji, jer će prvi put premašiti 8,0 milijardi tona u jednoj godini, a time i prethodni rekord iz 2013. godine, objavila je Međunarodna agencija za energetiku (IEA). U Godišnjem izveštaju o tržištu uglja IEA se takođe predviđa da će potrošnja uglja ostati na tom nivou do 2025. godine, jer smanjenje korišćenja ovog energenta u razvijenim zemljama neutrališe kontinuirano snažna tražnja u azijskim ekonomijama u razvoju, preneo je Rojters. (Foto: Pixabay)

Figaro o projektu rudnika litijuma koji će Francuskoj obezbediti “industrijski suverenitet“: Da ne prođu kao Rio Tinto u Srbiji?

Konzervativni pariski dnevnik, inače vlasništvo proizvođača oružja Daso, vidi samo prednosti u odpočinjanju domaće proizvodnje litijuma, ali upozorava da “ne postoji garancija da ekološke organizacije neće ustati protiv projekta“ i podseća na proteste u Srbiji

Kriza na globalnom tržištu gasi visoku peć u Železari Smederevo

Smederevska železara, vlasništvo kineske kompanije "HBIS Srbija" počela je pripreme za gašenje "visoke peći broj 1". Do kraja prvog kvartala bila je jagma za čelikom, a kompanija navodi da je situacija sada potpuno drugačija i da se prilagođavaju zahtevima svetskog tržišta. Železara je najveći srpski izvoznik i zapošljava više od 5.500 ljudi, tako da je ova odluka otvorila i pitanje kakve će posledice imati smanjenje proizvodnje. (Foto: HBIS Serbia)

Kina prestaje da gradi termoelektrane u inostranstvu

Kina planira da prestane sa izgradnjom termoelektrana na ugalj u inostranstvu i pojača podršku siromašnijim zemljama u razvoju čiste energije, izjavio je kineski predsednik Si Đinping na zasedanju Generalne skupštine Ujedinjenih nacija. (Foto: Pixabay)

EU smanjila proizvodnju i potrošnju uglja za trećinu

Kontinuirano smanjenje proizvodnje i potrošnje mrkog i smeđeg uglja u Evropskoj uniji, koje je počelo pre tri decenije, ubrzalo se tokom protekle dve godine. U poređenju sa 2018. godinom, potrošnja kamenog uglja u Evropskoj uniji, opala je prošle godine za 35 posto, a potrošnja smeđeg uglja, odnosno lignita, za 33 procenta, objavio je evropski Zavod za statistiku, Evrostat. (Prelazak na prirodni gas i obnovljive izvore energije za proizvodnju električne energije doprineo je smanjenju potrošnje kamenog uglja i lignita. Foto: Pixabay)

Prva Prethodna
1/2
Poslednja Sledeća