GODIŠNJICA OSLOBOĐENJA AUŠVICA U ZNAKU POLJSKO-IZRAELSKIH NESLAGANJA
Izraelski premijer Bendžamin (Benjamin) Netanjahu ne planira učešće na ovom značajnom događaju zbog bojazni da bi mogao biti uhapšen
(ilustracija, ulaz u spomen područje Aušvic, foto CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=59687)
Poljsko-izraelski odnosi sučeljeni su ovih dana s napetošću u vezi sa skorašnjom godišnjicom oslobođenja čuvenog, po zlu, koncentracionog logora tj lagera Aušvic - Osvijenćima, kako ga nazivaju Poljaci na čijoj su ga teritoriji osnovali Nemci u II svetskom ratu.
Prema informaciji poljskog dnevnika Žeč Pospolita (Rzeczpospolita), izraelski premijer Bendžamin (Benjamin) Netanjahu ne planira učešće na ovom značajnom događaju zbog bojazni da bi mogao biti uhapšen po poternici koju je izdao Međunarodni krivični sud (ICC) u Hagu zbog ratnih zločina izraelske vojske u Pojasu Gaze.
Pomen će biti na mestu koje je postalo simbol patnji Jevreja, a trebalo da se održi 27. januara iduće godine.
"Obavezni smo da respektujemo odluku Međunarodnog suda u Hagu", izjavio je ovim povodom pomoćnik ministra spoljnih poslova Poljske Vladislav Bartoševcki (Władysław Bartoszewski). Poljska je, kao potpisnik osnivanja ICC, signalizirala da je spremna da se pridržava međunarodnih obaveza što znači da bi izraelski premijer mogao da bude i uhapšen.
Prema informacijama dnevnika Žeč Pospolita (Rzeczpospolita), Izrael nije ni tražio da Netanjahu učestvuje na ceremoniji jer je bilo jasno da će poljski odgovor biti negativan. Za razliku od 75. godišnjice, kada je u Aušvicu bio prisutan izraelski predsednik Reuven Rulin, sada neće učestovati čak ni njegov zamenik Jicchak Hercog (Herrzog). Izrael će predstavljati ministar spoljnih poslova Gideon Saar.
Poljska pritom nije jedina zemlja koja bi podržala odluku ICC-a. Zemlje, kao što su Španija, Belgija, Irska, Litvanija i Slovenija, već su najavile da bi Netanjahua u slučaju mogućnosti uhapsili. Suprotno tome, na primer, Mađarska je odbacila poternicu, a oštra kritika ICC dolazi i iz Češke.
Konclager Aušvic oslobodila je Crvena armija 27. januara 1945. U logoru je ubijeno više od milion ljudi, većinom Jevreja.
Na prošlogodišnjem obeležavanju ovih događaja bio je bivši logoraš Marian Turski, koji sada ima 98 godina. On je ostao zapamćen još 2020. kada je rekao da "Aušvic nije pao s neba".
Ceremonija privlači mnoge značajne svetske lidere, među njima, na primer, francuskog predsednika Emanuela Makrona (Emanuel Macron), španskog kralja Filipa VI i nemačkog predsednika Valtera Štajnmeta (Walter Steinmeir)...
Poljske vlasti ističu neumorno značaj ovih pomena, ali dodaju da je odluka Međunarodnog krivičnog suda od ključnog značaja.