ANALITIČARI: RAT U UKRAJINI PRELAZI U GLOBALNI SUKOB

ML

Danas se na bojištima u Ukrajini čuju i španski jezik, korejski, hindu, somalski...napominje Politiko. U vazduhu lete iranske i američke rakete, granate iz nemačkih topova, češka municija…
(ilustrtacija, sajt Politiko, nagađa o dimenzijama sukoba u Ukrajini, foto https://en.m.wikipedia.org/wiki/File:POLITICOLOGO.svg)

Rat u Ukrajini, prema nekim ekspertima, na koje se poziva Politiko (Politico), sada bi trebalo da se smatra za globalni svetski konflikt. Počeo je kao regionalni rat, a sada su u njega upletene direktno ili indirektno, desetine zemalja.

Na početku borbi na bojištima su se mogli čuti krici i pesme samo na ukrajinskom ili ruskom jeziku, maksimalno još u dijalektima, kao što je čečenština i burjaština. A danas se tamo čuju i španski jezik, korejski, hindu, somalski...napominje Politiko.

U vazduhu lete iranske i američke rakete, granate iz nemačkih topova, češka municija... To je sve, prema ekspertima, još jedna potvrda da je sukob prerastao iz regionalnog u međunarodni.

Radi se o najznačajnijem sukobu od kraja "hladnog rata", u koji su uključeni skoro svi kontinenti.

"Nešto slično, mada u znatno manjim dimenzijama, se poslednji put moglo videti prilikom sovjetske invazije na Avganistan 80-ih 90-ih godina, na kraju prošlog milenijuma", napominje ekspert za "hladni rat" Sergej Radčenko.

Kada je Moskva februara 2022. započela rat protiv Ukrajine, Kremlj ga je opravdavao "neophodnom denacifikacijom Ukrajine" i kao zaštitni korak protiv NATO. Do danas se ne zna tačno da li se u Moskvi mislilo samo o Ukrajini ali izgleda da ovako dugi sukob nije očekivala. Zapadne zemlje nisu ustuknule nego su se postavile energično na strani Ukrajine.

A kako će se ovo završiti još je teško reči. Čini bi se da bi preokret mogao da bude dolazak Donalda Trampa na predsedničku funkciju najmoćnije zemlje na svetu koji pokazuje, uz veliki autotritet, i veliku volju i nepristrasnost da se dođe do mirovnog rešenja ovog sukoba koji je, ipak, bio i ostao u osnovi, evropski. Zato kao neevropljanin ima priliku da bude najbolji pomiritelj.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...