PENTAGON: KINA PROŠIRUJE NUKLEARNI ARSENAL
Kina, prema izveštaju Pentagona, širi svoj nuklearni sistem, povećava vojni pritisak na Tajvan i pojačava veze s Rusijom
(Macao, 18.12.2024 - kineski predsednik Si Đinping stigao je u posetu Makau, povodom četvrt veka od povratka grada pod kinesku vlast, FoNet/AP)
Kina, kako upozorava Pentagon u svom novom izveštaju, povećava broj nuklearnih glava i radi na usavršavanju nuklearnog sistema. Rusiji, istovremeno, prodaje sirovine od ključnog značaja za vojnu industriju i civilne potrebe.
Kina, prema ovom izveštaju koji je prenela agencija AP, širi svoj nuklearni sistem, povećava vojni pritisak protiv Tajvana i pojačava veze s Rusijom. Dokument je usmeren prevashodno na kretanja u oblastima koje bi bile ključne u slučaju sukoba između Kine i SAD.
Prema analitičarima Pentagona, Peking radi na sve moćnijim i tehnološki sofistikovanijim nuklearnim sistemima. Prema tom izveštaju, Kina je u maju mesecu ove godine imala oko 600 nuklearnih glava, SAD očekuju da će ih do 2030. imati najmanje hiljadu.
Osim stalnog rasta broja nuklearnih glava, poboljšavaju se i sistemi za otkrivanje i merenje. Peking će tako biti sposoban da napadne na više tipova ciljeva, kao i da izazove veće štete. SAD već duže vreme pritiskaju Kinu da bude transparentnija u pogledu svog nuklearnog programa.
U izveštaju se, takođe, navodi da Kina nastavlja s podrškom Rusiji. Na primer, isporučuje joj robu koja je važna za vojnu industriju, kao i civilno korišćenje.
Pentagon u ovom dokumentu ukazuje, takođe, na veću vojnu prisutnost Kine u blizini Tajvana. Upozorava, pre svega, da se u regionu sve više kreće kineska mornarica, kao i da dolazi do čestog ulaska letilica u tajvanski vazdušni prostor i velikih vojnih vežbi u okolini ostrva.
SAD su obavezne da pomažu Tajvanu prilikom odbrane i da isporučuju oružje i tehnogiju za odvraćanje od eventualne invazije. Upravo Tajvan je decenijama bio glavni izvor napetosti između Kine i SAD. Ostrvo se generalno smatra za mogući uzrok sukoba između ovih velesila.