KINA I RAT U UKRAJINI
Kina ograničava prodaju delova za dronove Sjedinjenim Državama, što agencija Blumberg tumači kao podršku Ruisji u sukobu sa Ukrajinom
(ilustracija, Bespilotne letilice su postale za Ukrajinu ključno sredstvo u ratu, sa brzim učinkom". Prema raspoloživim podacima, Kina je dominantni igrač na svetskom tržištu dronova sa oko 70 posto udela, Foto https://dzen.ru/a/YyF3x4zDbmbNOn_d?ysclid=m4pyaao8vq730067977)
Kina se sve više uključuje u rat u Ukrajini. Ove nedelje je, na primer, kako navodi agencija Blumberg (Bloomberg), objavljena vest o ograničenju izvoza važnih delova koje Ukrajina koristi u bespilotnim letilicama u ratu sa Ukrajinom. Prema Blumbergu, to može imati principijelni značaj.
Nekoliko ljudi, upućenih u ovu situaciju, kažu da Kina ograničava prodaju dronova Sjedinjenim Državama. Prema Blumbergu, kineski proizvođači su ograničili isporuke komponenti, kao što su motori, baterije ili sistemi za upravljanje letilicama. U nekim slučajevima potpuno su zaustavili isporuke.
"Ograničenje bi moglo biti deo širih zabrana isporuka delova dronova koji bi mogle da se donesu u januaru. Ovi koraci se čine usred eskalirajućih diplomatskih i trgovinskih sporova sa SAD", dodaje ova agencija.
SAD su, inače, donele sankcije prema kineskim kompanijama, optuženim za pomoć Rusiji u ratu u Ukrajini, a prošle sedmice su ograničile i prodaju sofistikovanih čipova koji se koriste u vojnim tehnologijama i veštačkoj intelegenciji.
Novoizabrani američki predsednik Donald Tramp (Trump) je zapretio Kini novim trgovinskom ratom, ako idućeg meseca ne odustane od podrške Rusiji. Regujući na to, Kina je već zaustavila izvoz u SAD retkih sirovina i metala koji se mogu koristiti kako za civilne, tako i za vojne potrebe.
"SAD su raširile pojam nacionalne bezbednosti, ispolitizovale i militarizovale trgovinska i tehnološka pitanja i zloupotrebile mere za kontrolu izvoza", odgovorilo je kinesko Ministarstvo trgovine i dodalo da su mere efikasne kada se donesu odmah i kada se sprovode sa ciljem "zaštite nacionalne bezbednosti".
Bespilotne letilice su vremenom postale za Ukrajinu ključno sredstvo u ratu, sa brzim učinkom u cilju "zaštite nacionalne bezbednosti". Prema raspoloživim podacima, Kina je dominantni igrač na svetskom tržištu dronova sa oko 70 posto udela.
Prema Džemsu (James) Eearlu, bivšem britanskom vojnom pilotu, koji je osnovao nekoliko kompanija za proizvodnju dronova, stručnjaci za razvoj bespilotnih letilica sada premeštaju svoje lance isporuke mimo Kine.
"Kupovina kineskih delova za dronove nije više prihvatljiva za Zapad. Kineska ograničenja su deo procesa, koji je odavno počeo", dodao je on.
"Ograničenje bi, međutim, moglo voditi jačanju konkurencije od strane Japana, Južne Koreje i drugih ekonomskih rivala, u borbi za tržište dronova", upozorio je ovim povodom stručnjak s Oksforda Kigan Mek Brajd (Keegan McBride) koji se bavi tehnološkom politikom.