SAD PRIPREMAJU PROMENU SVOJE NUKLEARNE STRATEGIJE
U dokumentu se govori o nužnosti da se očuva sposobnost SAD u zastrašivanju Rusije, Kine, Irana i S. Koreje, istovremeno
(ilustracija Chen Xia/GT, https://www.globaltimes.cn/page/202211/1279678.shtml)
Ministarstvo odbrane SAD, reagujući na novelizovanu rusku nuklearnu strategiju, koju je u septembru predstavio a prošle nedelje potpisao ruski predsednik Vladimir Putin, informisalo je, kako javlja AP, o promenama u nuklearnoj taktici zastrašivanja.
U informaciji koja je stigla u Kongres, upozorava se da su SAD suočene s novim nuklearnim pretnjama sa više mesta. Prema njoj, Rusija predstavlja akutnu pretnju: ima široki, diversifikovani nuklearni arsenal koji sadrži strategijsko oružje i oružje dugog dometa a nastoji da stvara i nove nuklearne sisteme. Prema toj informaciji, Rusija takođe, "ne okleva da se bavi nuklearnim oružjem i nastoji da njima zaštiti svoje opasno i nezakonto ponašanje". A Kina je pak, opasna zbog "svoje asertivnosti i netransparenosti" (engl. assertive= uporan, samosvestan, samopouzdan).
U dokumentu se govori o nužnosti da se očuva sposobnost SAD u zastrašivanju Rusije, Kine, Irana i S. Koreje, istovremeno. Pri tome, SAD moraju da očuvaju tzv efektivnu trijadu, tojest sosobnost da ispaljuje nuklearno oružje sa zemlje, iz vazduha, s mora i jezera, i iz podmornica. U izveštaju se napominje da se nuklearno oružje SAD može upotrebiti isključivo prema zemljama koje imaju nuklearni arsenal.
U novoj ruskoj nuklearnoj doktrini sa upotrebom nuklearnog oružja se računa ako ga neko prvi upotrebi ili u slučaju napada tzv konvencionalnim oružjem, koje bi ugrozilo egzistenciju Rusije kao države. Cilj nuklearnog zastrašivanja može biti i potencijalni neprijatelj koji "ima i razmešta sisteme i sredstva protivraketne odbrane, navođene i balističke rakete srednjeg i kraćeg dometa, nenuklearno i hipersonično oružje, naoružana bespilotna sredstva i energetske brane, koje se mogu koristiti protiv Ruske federacije".
Američko Ministarstvo odbrane u svom dokumentu o promenama u nuklearnom zastrašivanju govori i o poboljšanju spremnosti nuklearnih podmornica klase “ohajo” i o proizvodnji modernih bombi B61-13. SAD moraju, takođe, da u okviru nuklearnog zastrašivanja pojačavaju i koriste razvoj nenuklearnog oružja, tj oružje obe vrste.
"Živimo u svetu, u kome se sučeljavamo s mnogim nuklearnim konkurentima, mnogim državama koje, nažalost, povećavaju, diversifikuju i modernizuju svoj nuklearni arsenal i tako potenciraju ulogu koju ima nuklearno oružje u nacionalnim bezbednosnim strategijama", ističe Ričard C Džonson (Richard C. Johnson) koji je u američkom Ministarstvu odbrane zadužen za nuklearno oružje i tzv politiku zastrašivanja.
S obzirom na to se bezbednosne sredine razvijaju, prema Džonsonu je neophodno da se promeni vrednovanje nuklearnog stanja iz 2022. kada je administracija predsednika Džoe Bajdena (Joe Biden) poslednji put prilagđavala američku doktrinu. SAD, prema njoj, sada "moraju sačuvati sposobnost nuklearnog zastrašivanja u svetlu povećanih nuklearnih sposobnosti Kine i Rusije, kao i mogućeg izostanka sporazuma o kontroli nuklearnog oružja".