BRISEL ZAHTEVA DA KINESKE FIRME U EU PODELE SVOJ NOU-HAU S DOMAĆIM FIRMAMA
Kako piše Fajnešnel tajms reč je o široj strategiji zaštite evropske industrije i realizaciji ciljeva u oblasti tzv zelene energetike
(ilustracija, EU u svojoj trgovinskoj politici, kako ocenjuje FT, postaje sve stroža prema Kini)
Evropska unija hoće da zavede nove propise, prema kojima će kineske kompanije, koje posluju u Evropi, morati da podele svoja tehnološka znanja sa kompanijama na ovom tržištu. Radi se, u stvari, kako piše Fajnešnel tajms (The Financial Times-FT), o široj strategiji zaštite evropske industrije i realizaciji ciljeva u oblasti tzv zelene energetike. Prema evropskim visokim službenicima, Kina bi ubuduće trebalo da ima obavezu za investiranaje u Uniji, na primer, podizanjem fabrika.
Novi zahtevi Evropske komisije ticaće se i baterija ali bi, prema ovom listu, mogli biti prošireni i na druge zelene grane. U nešto manjem obliku ovi zahtevi odražavaju propise Pekinga koji godinama pritiska na strane kompanije da podele svoj “nou-hau” razmenom za pristup na kinesko tržište.
Inicijativa je deo pilot grantnog programa u visini od oko 100 milijardi dinara za podršku razvoja baterija koji je krenuo krajem prošle godine.
Generalno, EU u svojoj trgovinskoj politici, kako ocenjuje FT, postaje sve stroža prema Kini. To se tiče, pre svega, jevtinog uvoza koji je obično manje ekološki pažljiv i može naneti veliku štetu evropskim firmama i građanima.
U oktobru ove godine Evropska komisija je usvojila carinu na kineske elektromobile od 35 posto. Uvela je i strože zahteve za odobravanje dotacija za vodonik.
Tvrdu trgovinsku politiku prema Kini namerava da vodi i novoizabrani američki predsednik Donald Tramp. On je tokom svog prvog predsedničkog mandata povećavao carine na kineski izvoz u SAD i pretio sa carinama od čak 60 posto.