UKRAJINA MOŽE PROIZVESTI ATOMSKU BOMBU?

ML

Britanski list tvrdi kako „stvaranje jednostavne atomske bombe ne bi bio nikakav problem“
(ilustracija, londonski list tvrdi da je imao uvid u dokument Ministarstva odbrane Ukrajine)

Ukrajina bi mogla proizvesti atomsku bombu, ako joj američki predsednik Donald Tramp (Trump) prekine vojnu pomoć. To stoji u informativnom dokumentu, koji je izradio istraživački centar vlade pri Ministarstvu odbrane Ukrajine, u koji je imao uvid britanski dnevnik Tajms (The Times).

Nuklearka bi sadržala plutonijum i odgovarajuću tehnologiju koju koriste Sjedinjene Države prilikom izrade bombe, zvane „Fat Man“, a koja koja je bačena 1945. na japanski grad Nagasaki.

"Stvaranje jednostavne atomske bombe, kao što su to uradile SAD u okviru projekta „Menhetn“, ne bi posle 80 godina bio nikakav problem", citira Tajms ovaj dokument.

Bomba bi se mogla sastaviti uz pomoć plutonijuma, dobijenog iz izgorelih goriva u ukrajinskim nuklearnim reaktorima.

Ukrajina sada ne bi imala ni vremena ni novca za gradnju i funkcionisanje složenih postrojenja, potrebnih za obogaćivanje uranijuma. Zato bi se atomska bomba mogla sastaviti samo uz pomoć plutonijuma. Ukratko, prema stručnjacima, za Ukrajinu koja ima dugogodišnja iskustva sa nuklearnim centralama (i ona najgora - iz aprila 1986. sa esksplozijom u nuklearci "Černobil" - prim ML), ne bio neki veliki problem da proizvede atomske bombe i to relativno brzo.

Autor ovog dokumenta je Oleksij Jižak, šef odeljenja Ukrajinskog nacionalnog instituta za strategijske studije, u stvari, vladin istraživački centar, koji deluje kao savetnički organ predsedničke kancelarije i Saveta nacionalne bezbednosti i odbrane Ukrajine.

O tome da bi Ukrajina mogla proizvesti nuklearnu bombu govorio je nedavno i predsednik Vladimir Zelenski. Kada se nedavno sreo sa Donaldom Trampom (Trump) rekao mu je navodno, da će Ukrajina ili stupiti u NATO ili će imati nuklearno oružje.

Ukrajina je, do 1994. sama raspolagala svojim nuklearnim oružjem, a onda ga se odrekla, potpisivanjem tzv Budimepštanskog memoranduma koji joj je trebalo da garantuje suverenitet i teritorijalni integritet.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...