"ROSATOM": ISPORUČIVAĆEMO URAN SVIMA, OSIM AMERIKANCIMA
Moskva je u prošli petak uvela privremena ograničenja na izvoz obogaćenog urana u SAD, pozivajući se na odluku Bele kuće iz 2022. godine kojom se zabranjuje uvoz ruskog urana
(ilustracija, "Rosatom" u saopštenju podseća da je Rusija šesti najveći proizvođač urana na svetu i da raspolaže sa oko 44 posto kapaciteta za obogaćivanje urana, foto https://en.sputniknews.africa/20240330/russias-rosatom-says-it-outlined-steps-to-reduce-damage-from-possible-uranium-supplies-ban-1065831886.html)
Ruska državna nuklearna korporacija "Rosatom" juče je potvrdila da će isporučivati i dalje uran svima kupcima u svetu, osim SAD, javlja državna agencija TASS. Moskva je, naime, u prošli petak uvela privremena ograničenja na izvoz obogaćenog urana u SAD, pozivajući se na prethodnu odluku Bele kuće kojom se zabranjuje uvoz ruskog urana.
"Rosatom" u saopštenju podseća da je Rusija šesti najveći proizvođač urana na svetu i da raspolaže sa oko 44 posto kapaciteta za obogaćivanje urana.
"Što se tiče isporuka ruske proizvodnje urana drugim zemljama, osim SAD, nastavljaju se bez promena, na osnovu uslova dogovorenih sa kupcima i pridržavanja nacionalnih zahteva", citira TASS saopštenje "Rosatoma". To znači zabranu izvoza urana iz Rusije u SAD, na osnovu naloga predsednika Vladimira Putina i odluke ruske vlade, koja je "simetrični odgovor na ponašanje američkih vlasti koje su zabranile uvoz ruskog urana".
Američki predsednik Džoe Bajden (Joe Biden) polovinom maja ove godine je potpisao zakon kojim se zabranjuje uvoz obogaćenog urana iz Rusije koja je dosad bila značajan isporučilac goriva za američke nuklearne centrale. Vašington je ovaj korak preduzeo kao deo mera protiv Rusije zbog rata u Ukrajini i smatra ga i kao "pozitivni impuls za nuklearnu energetiku u SAD".
Prethodno je američka vlada, odmah po izbijanju rata u Ukrajini početkom 2022, zabranila uvoz gasa i nafte iz Rusije. Rusija je, nače, najznačajniji svetski proizvođač obogaćenog urana i njene isporuke ovog goriva su činile četvrtinu ukupnog nuklearnog goriva u američkim nuklearnim centralama.
Zabrana uvoza ruskog nuklearnog goriva stupila je na snagu posle 90 dana, ali omogućuje vladi da proglasi izuzetke u slučajevima kada bi bez ruskih isporuka pretilo zaustavljanje rada nuklearki. Istovremeno, dodeljuje 2,7 milijardi dolara kao podršku američkim firmama koje prerađuju uran.
Izvoz urana je bio za Rusiju jedan od poslednjih značajnih izvora novca iz SAD. Američke kompanije su plaćale godišnje za nuklearno gorivo oko milijardu dolara.