UKRAJINU I RUSIJU ČEKA KRVAVO LETO
Ukrajini, čija lanjska ofanziva nije uspela, zadatak dana postaje korišćenje nedavno isporučenog oružja sa Zapada radi održavanja sadašnjih pozicija
(ilustracija, prizor sa ratišta u Harkovskoj oblasti, https://www.ptoday.ru/2100-krynki-nashi-novosti-svo-ot-21-fevralja-2024-karta-boev-na-ukraine-segodnja-voennaja-svodka.html)
Ukrajinu i Rusiju, nesumnjivo, čeka krvavo leto sa hiljadama mrtvih, u kome ni jedna strana neće ostvariti značajnije ratne uspehe. Tako. sasvim sažeto, zaključuje američki list Volstrit džornal (The Wall Street Journal-WSJ) u svojoj novoj analizi situacije na ovom bojištu.
Situaciju karakterišu statične linije odbrane na oko 1.100 kilometara dugog fronta. Posmatraču to liči na partiju šaha u kojoj obe strane premeštaju figure u nadi da će steći prednost, a da sama ne mora da ustupi.
Ukrajina, 02.07.2024 - ruska vojska na frontu u Ukrajini, FoNet/AP
Ukrajinska armija, koja je nedavno uspela da otupi opasnu rusku ofanzivu, obeleženu nedostatkom vojnika, preduzima protivnapade u selima na severoistočnj granici. Međutim, 320 kilometara južno, ruske snage pritiskaju na ključne komunikacije za snabdevanje koje pomažu ukrajinskoj odbrani važnih mesta u toj oblasti, nastavlja WSJ. Za Ukrajinu, čija lanjska ofanziva nije uspela, zadatak dana postaje korišćenje nedavno isporučenog oružja sa Zapada radi održavanja sadašnjih pozicija.
Rusija će, međutim, svakako nastaviti svoj svoj oštar nastup i po cenu žrtvovanja velikog broja vojnika, čak i radi relativno malih dobitaka, smatra visoki ukrajinski funkcioner u bezbednosnim jedinicama.
"Nemaju Rusi dovoljno vojnika da bi postigli neki veći uspeh kod Harkova", nastavlja on. "Kada bi tamo prebacili više vojske oslabili bi druge delove fronta", dodaje on.
Dok se linije fronta mnogo ne menjaju, obe strane nastoje da neprijatelju zadaju udarce od pozadi kako bi pred zimu poboljšale svoje pozicije. Rusi svojim dronovima i raketama ciljaju prevashodno na elektrane i druge najvažnije objekte infrastrukture pa su tako uspeli da izbace iz rada oko polovinu kapaciteta elektroprivrede što je dovelo do čestih prekida snabdevanja u mnogim mestima.
Ukrajina, naprotiv, koristi rakete dalekog dometa, koje su isporučile SAD i drugi njeni saveznici, u nastojanju da odseče Krim koji je Rusija anektirala 2014. a koji predstavlja slabost Rusije, s obzirom na izlovanost u odnosu na rusko kopno.
"Iako Rusija stalno postiže delimične uspehe na bojištu čini se da Ukrajinci strategijski pametno zadaju udarce i premeštaju svoje snage i tako se drže", izjavio je za WSJ ovim povodom neimenovani visoki funkcioner Pentagona.
Ruski napad, preduzet krajem maja u Harkovskoj oblasti, svakako je iznenadio ukrajinske snage. Ruske snage, nastupajući u dva smera, brzo su opkolile nekoliko sela i severni deo grada Vovčansk. Ukrajina je odmah poslala pojačanje i tako zaustavila rusko napredovanje. Ruska strana tvrdi da nastoji da tako formira tzv zonu sudara. Ali, pošto su SAD dozvolile Ukrajini da koristi američko oružje za napade na neprijatejske pozicije u Rusiji, vrednost ove zone je pala…