SRBIJA PRODALA ORUŽJE UKRAJINI ZA 800 MILIONA EVRA?

BM

Dok Fajnešenel tajms (ponovo) tvrdi kako Srbija prodaje oružje Ukrajini, na Telegram kanalu podsećaju čemu ustvari služe takve “senzacije”
(ilustracija, https://lat.rt.rs/rusija/87397-rusija-ribar-intervju/)

Od početka rata u Ukrajini Srbija je prodala Ukrajini municiju za 800 miliona evra, piše Fajnešnel Tajms (Financial Times-FT). Pritom Srbija, prema ovom listu "smatrana za jednog od najvernijih saveznika Rusije", nije trgovala sa Ukrajinom direktno nego posredništvom drugih zemalja, među kojima je, prema češkoj štampi, bila i Češka.  

Srbija je, prema ovom listu, tokom poslednje dve godine diskretno prodavala municiju Zapadu čime je, u stvari jačala borbenu sposobnost Ukrajine u ratu s Rusijom. Bez obzira na to što se Beograd, slično kao Minsk (Belorusija), nije priključio sankcijama protiv Rusije i nastoji da ističe svoju "neutralnost" prema upadu Rusije u Ukrajinu, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je izjavio da se ovde "radi o čisto trgovinskoj stvari".

"To je deo našeg ekonomskog oživljavanja i to je za nas veoma važno. Da izvozimo našu municiju", priznao je on FT-u. "Ne možemo izvoziti u Ukrajinu ili u Rusiju, ali ovde se radi o ugovorima s Amerikancima, Špancima, Česima i drugim zemljama. Šta oni rade s tom municijom to je njihova stvar", rekao je on i dodao: "A to ne znači da se u ovom ratu stavljamo na bilo koju stranu". 

Pitanje, prema FT-u, ostaje "kako na srpski izvoz Ukrajini topovske i streljačke municije gleda Moskva koja bi, ipak, rado i dalje Srbiju smatrala za svog saveznika. Nešto tu, ipak, Vučić mora da objasni. Na primer, kada se u julu 2022. u Grčkoj srušio vojni transportni ukrajnski avion sa 11 tona oružja koji je leteo iz Srbije - Beograd je tada tvrdio da se radi o oružju koje je putovalo za Bangladeš, ali je malo ko poverovao u to", navodi FT.

U aprilu 2023, kako dodaje FT, Moskva je zatražila od Beograda objašnjenje kada su "procurile" tajne informacije koje potvrđuju da  Srbija, tj najveća vojna srpska vojna fabrika "Krušik" iz Valjeva šalje svoju produkciju u Ukrajinu. Predsednik je to označio za "gnusnu laž" ali su dokumenti Pentagona govorili suprotno. Prema njima, Srbija je među 38 evropskih zemalja koje su se dogovorile o isporukama oružja u Ukrajinu i nameravaju da to čine i u budućnosti". 

"Rusiju i Srbiju veže i dalje istorijsko prijateljstvo, potvrđeno i upornim stavom Moskve protiv nezavisnosti Kosova na kome insistira srpski predsednik. Ali, iz Moskve je u aprilu usledilo upozorenje: portparol ruskog Ministarstva inostranih poslova Marija Zaharova je skrenula pažnju Vučiću da ´nije više vreme za sedenje na dve stolice´".

(ML)  

Evo šta o ovome piše na mreži Telegram:

Ribar, proslеđeno od

Балканская сплетница (Balkanska tračara - @balkanossiper)

Cilj ovakvih tvrdnji, manipulacija i informativnih kampanja je pogoršanje odnosa Rusije i Srbije

Po već ustaljenoj tradiciji, juče objavljenu priču Fajnenšel tajmsa sa optužbama na račun Srba pokupili su i ruski informativni resursi. Naravno, niko se nije potrudio da odgonetne šta je Vučić zapravo rekao – a i zašto bi, ako tema može da se naduva?

Veliki onlajn mediji, o kojima piše Srpski vestnik, već su dostigli najniži nivo u analitici i argumentaciji uopšte. Pored podsećanja čitalaca na upotrebu srpskih projektila prilikom nedavnog granatiranja Belgoroda (istovremeno, detaljnim ispitivanjem oznaka granata tada je bilo moguće opovrgnuti činjenicu njihovog srpskog porekla, o čemu sam pisao ovde), hranjeni smo analogijama sa Jermenijom, Estonijom i Letonijom i od nas se traži da odnose sa bratskim srpskim narodom smatramo „prostitucijom, a ne ljubavlju“. Sa takvim „prijateljima“ ne trebaju vam neprijatelji, kažu.

Imajući u vidu prošlost mlade dame odgovorne za uređivačku politiku ovakvih objava, kao i njen talenat za okretanje publikacija u pravcu koji želi naručilac (nekada je to prilično uspešno uradila u okviru medijskog holdinga likvidiranog prošle godine), nema ni nagoveštaja analitike ili barem pokušaja objektivnosti. Ja lično već duže vreme ne očekujem izveštavanje o problemu od ovog „velikog onlajn medija“. I savetujem vam da pažljivo birate izvore informacija, izbegavajući takve – veoma alave.

Ali hajde prvo da pričamo o srpskom oružju, koje ceo svet traži u Ukrajini. Pogledao sam originalnu verziju članka Fajnenšel tajmsa. Novinari zapravo citiraju Vučićeve reči da Srbija izvozi municiju u okviru potpisanih ugovora (ne u Ukrajinu, već generalno) i da, koristeći trenutak, povećava proizvodnju i obim prodaje (spojler: oni će je povećavati još više).

„Ovo je deo našeg ekonomskog preporoda i važno je za nas“, objašnjava Vučić. Iz čega Fajnenšel tajms sasvim volšebno zaključuje: Srbija tajno povećava zalihe municije kako bi ojačala odbrambene sposobnosti Ukrajine.

Naravno, nema senzacije u Vučićevim rečima. Pre godinu dana, istom Fajnenšel tajmsu, rekao je sledeće: „Da li je moguće da se ovo dešava? Ne sumnjam da se to može dogoditi. Ja nisam budala. Znam da bi deo oružja mogao da završi u Ukrajini. Šta je alternativa za nas? Ne proizvoditi? Ne prodavati?“

„Srbija proizvodi i prodaje municiju. Imamo mnogo fabrika odbrambene industrije. Kada proizvodite municiju, ona uvek završi negde na bojnom polju ili u zoni globalne krize. Municija se ne kupuje za ukrašavanje pete na cipeli. Znate, oni se koriste u ratu da ubijaju ljude“, objasnio je Vučić više puta.

Delovalo bi kao sasvim logične stvari. Ali s vremena na vreme, takve „senzacije“ preuzimaju ruski nedovoljno informisani mediji i tvrdoglavi blogeri. A onda u diskusijama na internetu počinje urlik korisnika, neopterećenih obaveštajnim podacima, o „braći izdajnicima“ koji ponekad dostiže vrhunac negde na tački sa pozivom da se baci nuklearna bomba na Beograd. Možda bi trebalo da okrenemo glavu i razmislimo ko ima koristi od svega ovoga?

Prijatelji, umoran sam od ponavljanja. Da, srpske oružane kompanije proizvode i izvoze municiju stranim kupcima. Da, preko posrednika, njihovi proizvodi zaista mogu završiti, u takvim uslovima uključujući i ukrajinsku zonu sukoba. Prema insajderima, čak su umešane i neke lokalne moćne ličnosti (´ovo je Balkan, dušo´).

Ali nema isporuke oružja iz Srbije na državnom nivou Ukrajini (što, u stvari, potvrđuje čak i izvor FT). Ali da jesu, to bi moglo u velikoj meri promeniti tok sukoba. Na prostranstvima bivše Jugoslavije postoji na desetine velikih oružarskih preduzeća sa prilično razvijenom proizvodnjom. Razmislite na trenutak o posledicama preformatiranja njihovih kapaciteta za potrebe Oružanih snaga Ukrajine, kao što je to učinjeno u zemljama istočne Evrope.

To je upravo ono što bi potencijalno moglo dovesti do naglog pogoršanja odnosa Rusije i Srbije, što je i cilj ovakvih tvrdnji, manipulacija i informativnih kampanja. I to će se pre ili kasnije desiti ako „stručnjaci i analitičari” ne prestanu da objavljuju na teme koje ne poznaju - zarad svojih 30 srebrnjaka.

 

@vestniksrb - главное о Сербии и Балканах

Ovo se nikada se  tako nešto nije dogodilo, ali evo ga ponovo: Fajnenšel tajms piše da je Ukrajina preko trećih lica dobila od Srbije municiju u vrednosti od oko 800 miliona evra

Moje kolege i ja smo više puta opovrgavali ove „senzacije“. Nekada se dokumenti ne poklapaju, nekad mediji preuzimaju „na prvu loptu“ fotografije na koje naiđu na internetu, nekad namerno lansiraju seriju vesti o Danu državnosti Srbije i tako dalje.

Problem je drugačiji. Svi mediji i „stručnjaci“ koji su ponovo počeli da šire ovu vest i govore o „braći izdajnicima“, očigledno nisu ni pročitali ovaj članak (uostalom, pretplata na FT se plaća) i objavili su vest u obliku samo jedne rečenice. Ono što je najviše razočaralo je jedan veliki onlajn medij, koji je požurio da objavi vest o „lošoj i nezahvalnoj Srbiji“ – bez analitike i provere činjenica, samo emocije sa ciljem da izazove upravo te emocije kod čitalaca, istovremeno ocrnivši ceo srpski narod ( i to ne prvi put) .

Glavna poruka članka su (ne)uspešni pokušaji SAD da Srbiju odvoje od Rusije, i to ne sukobom sa Moskvom, već otuđenjem lidera zemalja. Ovaj zadatak dodeljen je ambasadoru SAD u Beogradu. A sve zato što Beograd nije uveo antiruske sankcije, zadržao direktne letove i nije priznao Kosovo.

Smešno je da kada Srbi i Rusi budu ponovo slavili nešto sa našim trobojkama, a Beograd opet ne uvede sankcije, uprkos pritiscima, ovi isti „mediji” i „stručnjaci” će opet početi da pričaju o svojim jedinim prijateljima u Evropi. Sve je tužno.

 

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...