"MALO KO ZNA PUTINA KAO JA, ON ZAISTA MISLI ONO ŠTO KAŽE..."
Češka štampa prenosi izjavu Aleksandra Vučića o Putinu koja je uzburkala Evropu
(Beograd, 01.12.2024 - Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratio se danas javnosti, Fonet)
Nedavno upozorenje predsednika Srbije (19. novembra) svetskoj javnosti o tome da ruski predsednik Vladimir Putin misli ozbiljno sa pretnjom nuklearnim napadom, u slučaju da Rusija bude napadnuta raketama ATACSM unutar ruske teritorije, imalo je veoma jak odjek u češkoj javnosti. Sajt Aktualne.cz piše o tome sledeće:
"Bez većeg interesovanja čeških medija ostala je prošle nedelje zanimljiva izjava srpskog predsednika Aleksandra Vučića povodom odluke američke adminstracije da dozvoli napade raketama ATACSM unutar ruske teritorije. Vučič, inače, smatran za bliskog saveznika Kremlja, tvrdi da „Putin misli ozbiljno sa pretnjom nuklearnog napada"...
"Ruski predsednik Vladimir Putin ne bi se kolebao da koristi nuklearno oružje ako bi bila ugrožena bezbednost i snaga njegove zemlje i ukoliko ne bi imao drugu mogućnost," citira Vučića sajt Aktuelne.cz. "Kad bi bilo 10 koraka do pune katastrofe, upravo smo prešli deveti", navodi sajt i ovo iz obraćanja javnosti Vučića prošlog utorka. Redakcija Aktualne.cz otkriva da su do tog izlaganja došli preko turske državne agencije Anadolija i dodaju da je time Putin zaista utvrdio novinu ruske nuklearne doktrine. Aktuelne.cz citira Vučića da je "svet na korak od tragedije", zatim da "Srbija nije spremna za eskalaciju rata i da ima skloništa za samo 257 hiljada ljudi" kao i da "bismo morali obnoviti infrastrukturu" i "osigurati u skloništima mesta za milion i po ljudi".
"Srbija nastoji“, dodaje češki sajt, „da se u vezi s ratom u Ukrajini ne izjašnjava previše. Na jednoj strani je jasno da ne želi da prekine istorijske veze s Moskvom koja ju je podržavala u nekim njenim ratovima“.
Aktuelne.cz, uzgred, napominje da Srbija nastoji da uđe u EU već desetak godina, ali šanse za ulazak su sve manje zbog neusaglašavanja spoljne politike sa EU.
„Prema lanjskoj anketi Demostata, ulazak u EU sada želi svega trećina srpskih građana. A Brisel počinje da biva nestrpeljiv i prema Mađarskoj koja se trudi da ne prekine veze s Rusijom, posebno ne ekonomske, a ova zemlja se, inače, jedina u EU izjasnila protiv slanja vojne pomoći Ukrajini“, navodi Aktuelne.cz.