RUSKI PARLAMENT DONEO ZAKON PROTIV ŠIRENJA ZAPADNOG STILA ŽIVOTA
Za propagiranje životnog stila bez dece, na primer u medijima, preti se kaznom od 400 hiljada rubalja (oko 440 hiljada dinara), za državne službenike kazna je dva puta veća, a za pravnike kazna je čak pet miliona rubalja
(ilustracija, „Porodična sreća“, Boris Zabolocki 2012. akvarel (https://freelance.ru/borsk2021/semejnoe-schaste-4494728.html)
Ruski parlament doneo je ovih dana zakon koji, kako javlja AFP, zabranjuje propagiranje života bez potomaka i predviđaju se visoke kazne za parove bez dece. Istim zakonom se zabranjuje, takođe, usvajanje dece od ljudi iz zemalja u kojima je dozvoljena promena polova.
U Rusiji su poslednjih godina, prema ovoj agenciji, sve jači trendovi sprečavanja širenja liberalnih vrednosti iz zapadnih zemalja koje se označavaju za "niskosti".
Za propagiranje životnog stila bez dece, na primer u medijima, preti se kaznom od 400 hiljada rubalja (oko 440 hiljada dinara), za državne službenike kazna je dva puta veća, a za pravnike kazna je čak pet miliona rubalja.
Zakon koji, da bi važio, treba da potpiše i predsednik Vladimir Putin, treba, prema zakondavcima, da "okrene Ruse od nekorisnih ideologija i da pomogne zemlji da izađe iz demografske krize".
Prema procenama ruskog statističkog zavda "Rosstat", lane se rodilo 1,41 dete na jednu ženu u plodnom veku, pri čemu je za očuvanje populacije neohodno više od dvoje. Na smanjenje udela mladih u populaciji uticao je i rat koji se vodi u Ukrajini. Kremlj je lane priznao da su demografska kretanja "katastrofalna za budućnost zemlje".
Savet Ruske Federacije je usvojio i zakon kojim se zabranjuje usvajanje ruske dece od strane građana onih zemalja u kojima je legalna promena pola. Prema objašnjenju zakonodavca, radi se o "zemljama NATO". No, prema agenciji AP, radi se o 15 zemalja ukupno, među kojima su, osim zemalja NATO, još i Argentina i Australija. Amerikancima je Moskva zabranila usvajanje ruske dece još zakonom iz 2012. godine.
Rusija u poslednje vreme pooštrava svoj odnos prema seksualnim manjinama, što je pokrenuto pre deset godina, kada se Putin prvi put izjasnio za "tradicionalne porodične vrednosti", podržane i od Pravoslavne crkve. Lane je donet zakon koji zabranjuje ruskim građanima promenu pola, a još pre toga zabranjen je i brak osoba istog pola, kao i "propagiranje netradicionalnih seksualnih odnosa".