Mediji o odnosima Pariz - Tel Aviv: Zašto je Netanjahu želeo da izbaci Francusku iz mogućeg sporazuma o prekidu vatre u Libanu?
Od početka rata koji vodi izraelska vojska u Libanu, „prijateljskoj zemlji“ Francuske, tenzije su postale sve opipljivije između Francuske i Izraela
(Beirut, 27.11.2024 - posledice izraelskih udara na Bejrut, FoNet/AP)
Očekuje se skori prekid vatre između Izraela i Hezbolaha, ali Izrael već dugo insistira da Francuska ne treba da bude član međunarodnog komiteta koji bi nadgledao sporazum. U pitanju je niz francuskih akcija koje izraelska izvršna vlast smatra neprijateljskim - prenosi pariski Kurier enternasional u pregledu medija:
Dok se čini da je prekid vatre između izraelske vojske i Hezbolaha neizbežan, u utorak, 26. novembra, uloga koju bi francuski predsednik Emanuel Makron mogao da odigra u njemu predmet je intenzivnih razgovora između Izraela i njegovog američkog saveznika, navodi američki medij Aksios https://www.axios.com/2024/11/25/israel-lebanon-near-hezbollah-ceasefire-deal
Hapšenje Netanjahua?
Dogovor je navodno bio na domak u četvrtak, 21. novembra, kada je Međunarodni krivični sud (ICC) izdao naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanjahua i njegovog bivšeg ministra odbrane Joava Galanta.
Za razliku od SAD, francuska vlada je objavila nameru da primenjuje međunarodno pravo. Ogorčen, izraelski premijer Benjamin Netanjahu je tada insistirao da Francuska ne bude član međunarodnog kosmiteta odgovornog za praćenje sporazuma o prekidu vatre. Kako navodi Aksios, ovaj spor je, međutim, pred rešavanjem.
Pored francuske reakcije na nalog za hapšenje, izraelska vlada veruje da se Nikolas Giju, francuski sudija MKS-a i jedan od potpisnika naloga za hapšenje, „ne bi usudio da to učini bez zelenog svetla i podrške predsednika Emanuela Makrona“, podvlači Itamar Ajhner u izraelskom dnevniku Lediot Aharonot https://www.ynet.co.il/news/article/skto7nrgkg
„Izraelska vlada sa zabrinutošću prati ulogu Francuske u Hagu“, dodaju izraelski izvori koje citira pan-arapski list Ashark Al-Avsat, podsećajući da je francuski advokat Gilles Devers odigrao ključnu ulogu u tužbi podnetoj Međunarodnom krivičnom sudu za „ratne zločini i zločine protiv čovečnosti”.
„Insistiranje Izraela da Francuska ne može biti član međunarodnog komiteta koji će nadgledati sporazum o prekidu vatre u Libanu je posledica dugog niza francuskih akcija koje su nedavno uznemirile Izrael“, potvrđuje Ashark Al-Avsat https://english.aawsat.com/arab-world/5085082-netanyahu-‘takes-revenge’-macron-lebanon
Civilizacija ili varvarstvo
Od početka rata koji vodi izraelska vojska u Libanu, „prijateljskoj zemlji“ Francuske, tenzije su zaista postale sve opipljivije između Francuske i Izraela.
Najpre je početkom oktobra Emanuel Makron predložio embargo na prodaju oružja Tel Avivu, a zatim su došli njegovi komentari o potrebi poštovanja rezolucija UN ili čak zabrane prisustva izraelskih kompanija na odbrambenoj izložbi Euronaval.
Prema The Times of Israel https://www.timesofisrael.com/macron-pledges-108-million-at-lebanon-aid-confab-slams-israel-for-sowing-barbarism/, izraelski lideri nisu imali razumevanja za ove komentare predsednika Francuske.
„Mnogo govorimo o ratu civilizacija. Ali nisam siguran da mi branimo civilizaciju tako što sami sejemo varvarstvo“, rekao je Makron u odgovoru izraelskom premijeru Benjaminu Netanjahuu, koji je izjavio „da brani judeo-hrišćansku civilizaciju u bitkama koje vodi izraelska vojska“.
Odnosi između dve zemlje takođe su zategnuti nakon „neobičnog diplomatskog incidenta” koji se dogodio prilikom državne posete francuskog ministra spoljnih poslova Žan Noela Baroa Izraelu 7. novembra. Naoružana izraelska policija je ušla u verski objekat koji pripada Francuskoj u istočnom Jerusalimu, nakratko uhapsivši francuske žandarme odgovorne za njegovo obezbeđenje.