CNN o ratu u Ukrajini: Rusija ispaljuje severnokorejske rakete proizvedene od zapadnih komponenti
Ukrajinska vojska tvrdi da se povećava broj severnokorejskih raketa kojima ih Rusija bombarduje
(ilustracija, izvor: Severnokorejski TV izveštaj o testiranju raketa, Kim Džong Un)
Severnokorejske rakete kojima Rusija sve češće bombarduje Ukrajinu, sadrže zapadne komponente koje Pjongjang uspeva da dobije uprkos sankcijma koje važe za Moskvu i Pjongjang – piše pariski Kurie enternasional u pregledu medija:
Rusija je ove godine ispalila oko 60 severnokorejskih projektila KN-23 na Ukrajinu, rekao je ukrajinski zvaničnik u intervjuu za Si-En-En (CNN) https://edition.cnn.com/2024/11/23/europe/ukraine-north-korean-missile-attacks-western-components-intl?cid=ios_app
„Ovo severnokorejsko oružje čini skoro trećinu od 194 balističke rakete ispaljene do sada u 2024. godini“, precizira Si-En-En na svom sajtu.
Ukrajinske tvrdnje o poreklu oružja
„Vidimo da od proleća Rusija koristi mnogo više balističkih projektila i dronova za udar na Ukrajinu. Krstareće rakete se manje koriste“, dodaje Jurij Ignat, portparol ukrajinskog ratnog vazduhoplovstva.
Analizom ostataka raketa KN-23 koje su pale na njeno tlo, ukrajinske vlasti su shvatile da se u tom oružju ne nalazi ništa korejsko već su sve komponente proizvele zapadne kompanije.
Sve to dešava se uprkos sankcijama koje zabranjuju isporuku Severnoj Koreji komponenti koje bi mogle da se koriste u proizvodnji oružja.
„Sve što služi za vođenje projektila, za njegovo letenje, sastoji se od stranih komponenti. Sva elektronika je strana. U tome nema ničeg korejskog, objašnjava za Si-En-En Andrij Kulčicki, direktor vojne istraživačke laboratorije pri Naučno-istraživačkom institutu za forenzičko veštačenje u Kijevu.
„Jedina stvar koja je korejska je metal, koji brzo rđa."
Si-En-En navodi da „nema pouzdanih informacija o tome kako tačno komponente stižu do Severne Koreje. Ali sve sugeriše da „najverovatniji put isporuke ide preko Kine“.
Severnokorejski vojnici - koji još nisu viđeni?
Sankcije se, verovatno, zaobilaze preko bezbroj lažnih kompanija, zbog čega bi bilo gotovo nemoguće identifikovati odgovorne.
Isporuka severnokorejskih projektila, za koje se zna da su slabijeg kvaliteta od onih ruske proizvodnje, deo je sve veće podrške Pjongjanga Moskvi.
Osim što je obezbedio Rusiji ovu vrstu naoružanja, Pjongjang je - navodi američki tv kanal - poslao blizu 10.000 severnokorejskih vojnika u Kursku oblast, kao pojačenje ruskim snagama koje se tamo bore protiv ukrajinskih upada.
Od kada je Džo Bajden dao Kijevu dozvolu da gađa rusku teritoriju raketama dugog dometa koje su isporučile Sjedinjene Države, tenzije su dodatno porasle.
Ukrajina je 19. novembra prvi put ispalila američke rakete ATACMS na rusku teritoriju, gađajući skladište oružja. Kao odgovor, Rusija je u zoru 21. novembra ispalila novi tip balističke rakete u oblasti Dnjepra. I Vladimir Putin je upozorio da će Moskva nastaviti da koristi ovu vrstu projektila.
„Nastavićemo ove testove, uključujući i u borbenim situacijama, u zavisnosti od situacije i pretnji po bezbednost Rusije“, rekao je on na konferenciji za novinare 23. novembra, a citira ruska agencija TASS.