Kako industrija “nema pojma“ da truje potrošače: Mikroplastika pronađena u koka-koli i švepsu
Što se češće otvara i zatvara boca, piće u njoj sadrži više plastike. Nakon dvadesetak otvaranja, izbrojano je 46 plastičnih mikročestica u koka-koli i 93 u švepsu - pokazalo je istraživanje francuskog ekološkog udruženja Agir pour l’environnement
(iulustracija, https://www.mathewsons.co.uk/auction/lot/896-large-coca-cola--schweppes-tin-signs/?lot=29602)
Čepovi na bocama “koka-kole“ i “švepsa“ mogu da izazovu zagađenje ovih pića plastikom? To je hipoteza koju je iznelo francusko ekološko udruženje Agir pour l’environnement koje je 22. avgusta objavilo rezultate iznenađujuće studije https://partage.agirpourlenvironnement.org/s/enquete-exclusive-du-plastique-dans-le-coca-cola/?utm_source=brevo&utm_campaign=CP_EnquteMicroplastiques&utm_medium=email .
Još je u julu 2022. ovo Udruženje istaklo prisustvo mikroplastike u 7 od 9 boca za vodu najprodavanijih marki u Francuskoj.
Otkriveni razni polimeri
Ovog puta prvi put je otkriveno prisustvo šest različitih plastifikatora u bocama od 1 litara boca Coca-Cola Original i 1,5 litara Schweppes tonic -a. To su uglavnom polietilen (PE), polietilen tereftalat (PET) i polivinilhlorid (PVC), a u manjim količinama i poliamid (PA), polipropilen (PP) i poliuretan (PU) - preneo je francuski ekološki sajt Reporter https://reporterre.net/Des-microplastiques-retrouves-dans-du-Coca-et-du-Schweppes
„Iznenadilo nas je što smo identifikovali 6 različitih polimera, dok proizvođači deklarišu samo 2 polimera u kontaktu sa pićem: PE za čep i PET za bocu“, ističe udruženje.
Drugo iznenađenje je bilo otkriće da što se češće otvara i zatvara boca, piće u njoj sadrži više plastike. Udruženje je tako izbrojalo, nakon dvadesetak otvaranja, 46 plastičnih mikročestica u koka-koli i 93 u švepsu.
Konačno, treće otkriće predstavlja značajno prisustvo nanočestica, 1.000 puta manjih od mikročestica. One imaju „veoma nepravilne konture“ i stoga „veoma veliku ukupnu površinu“. Međutim, ovo bi moglo da podstakne njihovu interakciju sa drugim česticama, kombinujući efekte nekoliko polimera. Još ozbiljnije, ovaj oblik bi mogao „olakšati njihov kontakt i internalizaciju ćelija u mukoznim membranama kod čoveka nakon njihovog gutanja, kako je opisano u naučnoj literaturi“.
Proizvođači odbacuju odgovornost
Udruženje smatra neprihvatljivim da potrošači nesvesno piju mikroplastiku:
„Pošto ovo nije regulisano zakonskim pravilima, uprkos tome što je naučno dokazano, francuske vlasti moraju da se pozabave tom temom i postave je prioritetom javnog zdravlja i zaštite životne sredine.“
Koka-kola, koju je kontaktirao francuski ekološki sajt Reporterre, tvrdi da su njeni standardi bezbednosti i kvaliteta „među najstrožijim u industriji“ i garantuje bezbednost svojih proizvoda.
„Koristimo napredne sisteme filtracije da eliminišemo nečistoće iz vode koje se koriste u sastavu naših pića“, dodaje Koka-kola. “Takođe ćemo nastaviti da razvijamo i unapređujemo najsavremenije metode za testiranje i filtriranje naših pića na prisustvo mikroplastike.“
Što se tiče brenda Schweppes, on je pariskom dnevniku Le Parisien https://www.leparisien.fr/societe/sante/coca-schweppes-agir-pour-lenvironnement-a-trouve-des-particules-de-plastique-dans-des-bouteilles-de-sodas-21-08-2024-VBWRVOIPNVCG5K2JMMVKGL34BU.php?ts=1724327873190 odgovorio da sva ambalaža koju stavlja na tržište, uključujući PET plastične materijale, „ispunjava stroge zahteve kvaliteta hrane koje su postavile francuske i evropske zdravstvene vlasti“. Ako se i utvrdi da je mikroplastika prisutna u njegovim proizvodima, te čestice „nisu namerno ugrađene u naše pakovanje“, dodao je Šveps.