Energetski planovi Australije: sa najvećom solarnom farmom na svetu postaje se energetska supersila

N.J.

Ako uspe gigantski projekat Australia-Asia PowerLink, Australija će moći da snabdeva 3 miliona domova solarnom strujom, uključujući čak i Singapur, udaljen četiri hiljade kilometara
(solarna farma, zasad najveća na svetu u Pustinji Tar, Indija, foto - https://www.kondaas.com/)

Vlada Entonija Albanezea odobrila je 21. avgusta, gigantski projekat vredan više milijardi evra poznat kao „Australia-Asia PowerLink“. Ako uspe, Australija će moći da snabdeva tri miliona domova solarnom strujom, uključujući čak i Singapur, udaljen četiri hiljade kilometara - prenosi Kurie Enternasional u međunarodnom pregledu medija:

“Zamislite Pariz prekriven solarnim panelima. To je otprilike površina koja će, ukoliko projekat kompanije SunCable bude uspešan, biti pokrivena fotonaponskim panelima u severnoj Australiji: ukupno 12.000 hektara“.

Najveća solarna farma u Australiji

Džinovski projekat za koji je australijska vlada dala konačno zeleno svetlo u sredu 21. avgusta, prenosi The North West Star https://www.northweststar.com.au/story/8736872/start-date-questions-heat-up-over-30b-solar-mega-farm/ .

Zeleno svetlo „sa strogim uslovima u cilju zaštite prirode“ i važnih prirodnih vrsta, kao što je bilbi, pustinjski tobolčar, precizira The Australian https://www.theaustralian.com.au/nation/politics/giant-solar-project-backed-by-mike-cannonbrookes-wins-green-tick/news-story/41189872d1f67fcef49d7bb048c531cd .

Cifre su vrtoglave: reč je o solarnoj farmi od 12.000 hektara koja će, na kraju, moći da proizvodi struju za tri miliona domova; dalekovod od 800 kilometara koji će biti izgrađen između ove solarne elektrane, na severnim teritorijama, i Darvina; tu je i podmorski kabl od 4.300 kilometara koji će povezati i Singapur i obezbediti mu 1,75 gigavata na sat. Sve za najavljeni trošak od 20 milijardi australijskih dolara, odnosno više od 12 milijardi evra.

„To će biti najveća solarna farma u Australiji, koja će moći da proizvede 4 gigavata na sat obnovljive energije“, precizira The Australian. Kako navodi News https://www.news.com.au/technology/environment/sustainability/renewable-energy-superpower-major-new-solar-project-unveiled/news-story/e2b9072ad04e4f8044607c3eee7548ee, ministarka životne sredine Tanja Pliberšek čak govori o „najvećem solarnom projektu na svetu“.

Do sada je, solarna elektrana Bhadla u pustinji Tar u Radžastanu, u Indiji, važila za najveću solarnu farmu na planeti. Pokriva 56 km2 (upola manje) i ima 2,2 gigavata snage.

Bez obavezujućeg roka

Australijski projekat vodi milijarder i aktivista za zaštitu životne sredine Majk Kanon Bruks (Mike Cannon-Brookes). The North West Star piše da on nije preuzeo bilo kakav vremenski rok za pokretanje projekta. Što se tiče investicija, konačna odluka biće doneta 2027. godine sa ciljem da počne da isporučuje struju početkom 2030-ih. Njegova kompanija „nastavlja da radi sa singapurskim i indonežanskim vlastima na dobijanju odobrenja za povezivanje pod morem“, precizira list.

U svakom slučaju, odobravanjem ovog projekta vlada Entonija Albanezea namerava da pošalje snažan signal, pri čemu Australija ostaje jedan od glavnih izvoznika uglja i gasa. Savet za klimu (Climate Council) nezavisna organizacija koja podiže svest o klimatskim promenama, pozdravlja ovu najavu, prenosi The North West Star.

Direktorka Saveta za klimu, Amanda Mekenzi, „veruje da će to ubrzati prelazak Australije na obnovljive izvore sa električne energije na ugalj“.

„Ovaj projekat je najambiciozniji deo programa koji su predstavili najveći zagovornici obnovljivih izvora energije za Australiju, komentariše dnevnik The Sydney Morning Herald https://www.smh.com.au/politics/federal/cannon-brookes-record-breaking-solar-farm-plan-gets-plibersek-s-tick-20240821-p5k416.html. Prema njihovim rečima, zemlja bi tako mogla da postane energetska velesila i da izvozi čistu električnu energiju i druge obnovljive proizvode širom sveta.

 

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...