SLUTNJE SU SE OBISTINILE: KINA OGRANIČILA IZVOZ LITIJUMA U SAD

ML

Kinesko ministarstvo trgovine je, pored toga, predložilo vladi ograničenje izvoza tehnologija, neophodnih za proizvodnju delova baterija i preradu kritičkih materijala, među njima i litijuma
(ilustracija, litijumske baterije najčešće se nalaze u podu elektromobila, foto https://mybatteryplus.com.au/blogs/news/lithium-ion-batteries-the-future-of-car-power-or-a-l)

Vlada u Pekingu nagovestila je ovih dana, kako javlja AP, da će zabraniti izvoz litijumskih tehnologija, neophodnih za proizvodnju akumulatora. A to neposredno pre nego što Donald Tramp treba da preuzme funkciju predsednika ekonomski i vojno najmoćnije sile sveta.

Najveća ekonomska sila Azije najpre je zabranila izvoz u SAD tzv kritičkih sirovina kao što su antimon, galijum i germanium, koje se pored "zelenih tehnologija" koriste i u vojnom sektoru.

A sada tome Kina namerava da priključi i litijum, neophodan u proizvodnji tzv litijumskih baterija. Realizuje se tako scenario na koji su upozoravali komoditni analitičari (tj specijalisti za ključne sirovine) u nekoliko poslednjih godina. Naime, Kina je ovladala većinom globalne produkcije ključnih sirovina.

Sada se njima priključuje i litijum, neophodan u proizvodnji litijumskih baterija za elektromobile koji svake godine sve više potiskuju automobile na pogon benzina ili nafte.

Kinesko ministarstvo trgovine je, pored toga, predložilo vladi ograničenje izvoza tehnologija, neophodnih za proizvodnju delova baterija i preradu kritičkih materijala, među njima i litijuma. Ograničenja će obuvatiti sve tehnologije koje se koriste u proizvodnji litijumovih delova za baterije.

Peking na taj način hoće da zaštiti svoj „nou-hau“ (know-how) i lance snabdevanja za proizvodnju baterija i elektromobila. Kineske firme sada vladaju sa 70 posto tržišta prerade litijuma za elektro-auta.

Predložena ograničenja se mogu pretvoriti u planove gradnje novih fabrika za prozvodnju elemenata za punjenje kineske firme CATL na evropskom kontinenetu. Ona već ima fabriku u Erfurtu, druga se gradi u mađarskom Debrecinu.

"Predložene mere biće korak za održanje kineskog visokog udela na tržištu i za osiguranje hemijske proizvodnje litijuma za domaće kineske lance isporuka baterija", izjavio je Adam Veb (Webb), ekspert za tržište baterija.

Zahvaljujući svemu tome, kineski eleketromobilski sektor rašće i dalje brzo. Lane je u ovoj zemlji proizvedeno oko 10 miliona elektromobila, i prodata polovina svih novih elektromobila u svetu. A to tržište rašće ubuduće još brže.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...