Umetnost i kultura

KOLUMBO NIJE BIO ITALIJAN NEGO JEVREJIN IZ ZAPADNOG MEDITERANA

Na osnovu analize DNA, istraživači su zaključili da je on bio Jevrejin koji se rodio u zapadnom Mediteranu, verovatno na tlu današnje Španije
(ilustracija, Posthumni portret Kolumba iz 1519.; autor: Sebastiano del Piombo, izvor, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Christopher_Columbus.PNG)

NOBELOVU NAGRADU ZA KNJIŽEVNOST DOBILA JUŽNOKOREJKA HAN KANG

Predsednik Nobelovog odbora Anders Olson (Olsson) je visoko ocenio sposobnost kod autorke "fizičkog saosećanja sa ranjivošću ženskih života"
(ilustracija, Han Kang, južnokorejska književnica dobitnica Nobelove nagrade, Foto, https://x.com/MaktoobMedia/status/1844336487317250469

ESPERANTO, NEUTRALNI JEZIK RAZUMEVANJA I IZMIRENJA

Jedina sila koja održava esperanto u životu i podržava njegov dalji razvoj je njegova unutrašnja idejna i lingvistička snaga, kaže Dankan Čarters, predsednik Svetskog saveza za esperanto
(ilustracija, Dankan Čarters na kongresu slepih esperantista u Zemunu)

PODSETNIK: PRE 85 GODINA POČEO JE II SVETSKI RAT

Tog dana ujutro 1939. vojska nacističke Nemačke prešla je poljsku granicu i time započela Drugi svetski rat
(ilusracija, mapa napada Nemačke na Poljsku 1. septembra 1939.)

Preminuo Alen Delon (88) “legenda francuske kinematografije“: „Surovi momak sa anđeoskim licem“

Odajući počast glumačkoj veličini francuski mediji podsećaju i na njegovu misterioznu stranu, pre svega na veze sa gangsterima i “Misterioznu aferu Marković koja je Alena Delona umalo koštala karijere“
(ilustracija, U filmu “Samuraj ”, de Žan Pjer Melvila (1967). FOTO FILMS BORDERIE - FIDA CINEMATOGR / Collection ChristopheL via AFP)

UMRO ALEN DELON: ŽALI ZA NJIM CELA FRANCUSKA

Doživeo je 88 godina, a tokom 70 godina karijere igrao je u 92 filma
(Paris, 18.08.2024 - Alen Delon, velikan francuske kinematografije sa izuzetnom filmografijom i burnim privatnim životom, preminuo u 89. godini, FoNet/AP/Arhiva)

STO DESET GODINA OD POČETKA PRVOG SVETSKOG RATA

Prvi svetski rat započeo je 28. jula 1914. kada je Austro-Ugarska objavila rat Srbiji. Ovaj globalni oružani sukob između dva saveza država, Antante i Centralnih sila, trajao je do 11. decembra 1918.
(Srpski vojnici u rovovima na Mačkovom kamenu, foto: Vikipedija)

ALTERNATIVNI NEOLITSKI "RUKAVAC" RADMILA ANĐELKOVIĆA

U stvaranju arheoloških hipoteza, Anđelkovićeve priče vešto zaobilaze zamke netačnih i neverovatnih pretpostavki. Sve je uverljivo i pomereno ka onoj strani na kojoj su, prema autorovoj proceni, mogli da se odviju balkanski događaji
(ilustracija, Rukavac, zbirka priča Radmila Anđelkovića)

IZLOŽBE ALEKS MILONAS I PEPI LULAKAKI U ATINSKOJ FONDACIJI NIJARHOS

Aleks Milonas je ucrtala jasan umetnički tok između crteža, slikarstva i skulpture. Fotografišući društvene i političke ličnosti u Evropi, na istoku i na Balkanu, Pepi Lulakaki se zainteresovala za pripadnike siromašnih sredina, posebno dece i žena u zatvorenim zajednicama
(ilustracija, Atelje Alekse Milonas, fotografije Eleni Milonas)

KATOLIČKA AUSTRIJA U ŠOKU: U BEČKIM OSNOVNIM ŠKOLAMA VIŠE JE MUSLIMANA NEGO HRIŠĆANA

U javnim školama u Beču oko 35 posto đaka su muslimani. Na drugom mestu su deca koja se ne identifikuju ni sa jednom religijom (njih je 26 posto) a tek na trećem mestu po brojnosti su katolici (21 posto) pa slede deca koja se izjašnjavaju kao pravoslavci (13 posto)
(ilustracija, Crtež različitih religija, (foto, https://pictures.pibig.info/uploads/posts/2023-11/thumbs/1700493221_pictures-pibig-info-p-mirovie-religii-risunok-instagram-4.jpg)

Prva Prethodna
1/3
Poslednja Sledeća