Preminuo Alen Delon (88) “legenda francuske kinematografije“: „Surovi momak sa anđeoskim licem“
Odajući počast glumačkoj veličini francuski mediji podsećaju i na njegovu misterioznu stranu, pre svega na veze sa gangsterima i “Misterioznu aferu Marković koja je Alena Delona umalo koštala karijere“
(ilustracija, U filmu “Samuraj ”, de Žan Pjer Melvila (1967). FOTO FILMS BORDERIE - FIDA CINEMATOGR / Collection ChristopheL via AFP)
Alen Delon je bio „zvezda zlatnog doba francuske kinematografije“, piše veb-sajt Bi-Bi-Si https://www.bbc.com/news/articles/cm2n6y4g700o , poznat po svom liku surovog momka u filmovima kao što su “Samuraj“ (1967) i “Borsalino“ (1970).
„Fascinantan i zgodan“, bio je „jedna od najmisterioznijih filmskih zvezda“, podvlači britanski Gardijan https://www.theguardian.com/film/article/2024/aug/18/mesmeric-and-beautiful-alain-delon-was-one-of-cinemas-most-mysterious-stars . Svetski poznat, „zvezda i ponosan na to“, bio je „poslednji veliki mit francuske kinematografije“.
„Impresivan i zapanjujuće zgodan, Delon je glumio hladne korzikanske gangstere, kao i strastvene italijanske ljubavnike“, navodi Njujork tajms https://www.nytimes.com/2024/08/18/obituaries/alain-delon-dead.html
„Surovi momak sa anđeoskim licem“, ovaj glumac je „zračio šezdesetih svojim magnetizmom“, podseća švajcarski dnevnik Le Tan https://www.letemps.ch/culture/ecrans/l-acteur-francais-alain-delon-est-mort
U filmu “Roko i njegova braća”, de L. Viscontija (1960). FOTO MARCEAU COCINOR TITANUS SPA/Collection ChristopheL via AFP
Nestanak „spomenika francuske kinematografije“
La tribin d Ženev https://www.tdg.ch/lacteur-francais-alain-delon-est-mort-591600733122 govori o „svetom filmskom čudovištu, koje je fasciniralo i izazivalo oprečne sudove u isto vreme“, dok Blik https://www.blick.ch/fr/news/france/lacteur-avait-88-ans-alain-delon-nest-plus-id20050243.html govori o nestanku „spomenika francuske kinematografije“.
Francuski glumac „mračna i zavodljiva figura“ dobio je nadimak „muška Brižit Bardo“, podseća Holivud riporter https://www.hollywoodreporter.com/movies/movie-news/alain-delon-dead-star-leopard-le-samourai-purple-noon-was-88-1235977778/ koji, pored uloga u “Gepardu“ (1963) i “Samuraju“, pominje njegovu interpretaciju Toma Riplija u filmu “Plein le Soleil“ (1960), gde igra siromašnog, ali pametnog mladića, koji se sveti svojim bogatim i amoralnim prijateljima.
Delonova slika na ekranu bila je „upečatljiva“, piše Njujork tajms: „Sjajne plave oči, milju duge trepavice, kosa koja mu pada preko čela, prezirna nadmenost i anđeosko držanje za koje nikad nije sigurno da će dugo trajati“. Mnoge filmske gledaoce, podsećao je na Džejmsa Dina.
Bio je izbačen iz svih škola
Rođen 1935. godine u Hauts-de-Seine, u porodici srednje klase, od oca koji je bio direktor bioskopa i majke farmaceutkinje, Alen Delon je smešten u hraniteljsku porodicu nakon razvoda svojih roditelja, prenosi L Tan. Nedisciplinovan učenik, „bio je izbačen iz svih škola pre nego što je dobio zanatsku diplomu mesara za suhomesnate proizvode kod svog tasta”.
„Odslužio je vojni rok u mornarici i tako našao se u Indokini, pre nego što je izbačen iz vojske jer je ukrao džip”.
Nezaboravni filmovi
Njegov pravi filmski početak datira iz 1960. godine kada je zaigrao u Viskontijevom filmu „Roko i njegova braća“. On igra Roka, ambicioznog brata koji se pridružuje svojoj porodici u Milanu, u ovom navodno prosperitetnom gradu, da bi „na kraju tragično žrtvovao sopstvenu dobrobit za svoju braću, nastavljajući karijeru boksera u ringu, tokom koje će njegovo lepo lice će uskoro biti unakaženo“, rezimira Gardian.
U detektivskim filmovima Žan-Pjera Melvila Delonova slika postala je „ikonična“: “Samuraj“, “Crveni krug“ (1970) i “Pandur“ (1972). Bilo da igra ubicu ili policajca, glumac uvek pokazuje istu „nestrasnu, zagonetnu samokontrolu“.
Za Pitera Bredšoa (Peter Bradshaw), filmskog kritičara ovog britanskog dnevnika, najveći film Alena Delona ostaće “Gospodin Klajn“ (režija Džozefa Luzija / Joseph Losey/, 1976), film za koji je insistirao da ga sam producira, u kojem igra bogatog čoveka u Parizu za vreme Okupacije. Osumnjičen da je Jevrejin, pomešan sa čovekom koji je nosio njegovo ime i prezime, Klajn je umro u deportaciji. Hladnokrvnost glavnog junaka, kako ga igra Alen Delon, dostiže „prefinjen i mandarinski nivo“ u ovom filmu.
Neženja „pod pojačanim nadzorom“
Bio oženjen samo jednom, od 1964. do 1969. godine, sa Natali Bartelemi, piše Njujork tajms, ali je živeo sa glumicama Romi Šnajder (od 1958. do 1963.) i Mirej Dark (od 1969. do 1982.) kao i sa holandskom manekenkom Rozali van Brimen (od 1987. do 2002).
Delon je nedavno doživeo ozbiljne zdravstvene probleme, podseća Bi-Bi-Si. Živeo je na svom imanju u Dušiju. Nedavno su na naslovne strane dospele svađe između njegovo troje dece, Alena-Fabiena, Anouške i Antonija. Prošlog aprila, sudija je stavio Alena Delona pod „pojačan nadzor“, što je značilo da on više nije imao potpunu slobodu da upravlja svojom imovinom.
„Njegovo poslednje zapaženo pojavljivanje u javnosti bilo je na Filmskom festivalu u Kanu u maju 2019, kada je dobio počasnu Zlatnu palmu.“
„Glumac se takođe bio zapažen po podršci koju je davao idejama krajnje desnice koje je u Francuskoj branio Nacionalni front „i po nekim odvratnim primedbama i šamaranju žena“, podseća Piter Bredšo. Ali on se „politički iskupio” sa gospodinom Klajnom, njegovom podrškom Loziju i podsećanjem na to šta su bili Višijevska Francuska i antisemitizam. On je ´simbol izgubljene lepote 1960-ih´“, zaključuje britanski kritičar.
Legendarna „afera Marković“
Pariski Figaro https://www.lefigaro.fr/faits-divers/alain-delon-une-fascination-pour-la-pegre-20240818 obajvljuje i tekst u kome detaljno podseća na “Misterioznu aferu Marković koja je Alena Delona umalo koštala karijere“.
U oktobru 1968. slavni glumac se našao u središtu onoga što će postati “afera Marković“, nazvana po njegovom telohranitelju Stevanu Markoviću, političkom emigrantu iz Jugoslavije, ubijenom i pronađenom u prekrivaču dušeka na deponiji u Elankuru, u Ivelin kod Pariza.
Od filma “Plein soleil“ do “Borsalina“, od “Samuraja“ do “Crvenog kruga“, Delon je igrao sve vrste odmetnika. Lopov, ubica, mafijaš ili gangster, obukao je kostime svih vrsta zlikovaca. U bioskopu, kao i u životu, podzemlje ga fascinira, upoznao ga je na Monmartru krajem 1950-ih. Mogao je da završi i kao nasilnik, ali postao je glumac, pa čak i zvezda. Uprkos tome, ostao je u odnosima sa podzemljem - piše Figaro.
Politički izbeglica iz Jugoslavije, Marković je nekoliko puta bio u zatvoru zbog krađe i nasilja. Kada je njegov leš otkriven, on više nije bio u službi kod Delona. Neposredno pre ubistva, glumac je otpustio Markovića, optužujući ga da zauzima previše mesta u njegovom životu i u krevetu njegove supruge. Istražitelji i štampa otkrivaju da je odani telohranitelj imao aferu sa Natali.
Policija stiže na snimanje filma “Bazen“, u Sen Tropeu. Ispituje Delona. Sumnja se brzo okrenula ka Fransoa Markantoniju, Delonovom prijatelju čije se ime pominje u Markovićevom pismu, koje je njegov brat poslao policiji. On piše:
„Šta god da mi se dogodi, i za sve nevolje koje bi mogle da me zadese, kontaktiraj Alena Delona, njegovu ženu i njegovog saradnika, „Marka Antonija“, Korzikanca, pravog gangstera, sa prebivalištem u 42, Avenue des Gobelins.“
Markantoni je gangster u Gabenovom stilu, blizak krugovima šou biznisa. O svom odnosu sa Markovićem, Markantoni je govorio najprotivurečnije stvari u štampi, podseća Figaro:
Prijatelji među gangsterima
“Jednog dana je rekao: ´Za mene je to bio neuspeh. Kod Delonovih ga nikada nisam upoznao, smatrao sam ga sobarem. Nisam nikada imao posla sa njim. Niti sam se sa njim sukobljavao, nikad.´ Sutradan: ´Poznavao sam Alena Delona. Poznavao sam i Stefana Markovića. Upravo sam ja, zahvaljujući podršci jedne ličnosti, izdejstvovao produženje njegove boravišne dozvole u Francuskoj.´ Markantoni je dobio jedanaest meseci zatvora, pre nego što je 1976. oslobođen optužbe da je povezan sa ubistvom Marković“.
Afera je, međutim, dobila političku dimenziju kada se pročulo da je Marković, kada je bio zaposlen kod Delona, navodno organizovao seksualne orgije u kojima je učestvovala pariska elita. Marković je, govorilo se, kompromitujućom fotografijom ucenio bračni par Pompidu. Žorž Pompidu je na kraju ipak uspeo da bude izabran i postao je predsednik Republike, a legenda kaže da je do smrti držao svesku sa „spiskom onih koji su mu glupošću, zlobom ili sopstvenim interesom pogazili čast”.
Nakon ove problematične i misteriozne afere, koja ga je zamalo koštala karijere, ime Alena Delona naći će se povezano sa drugim ličnostima iz sveta organizovanog kriminala. Policija je 2017. godine u domu braće Hornek, kumova pariske mafije, naišla na blindirani BMV Ks5 njihovog prijatelja Delona. Upitan o ovoj konkretnoj vezi, Delon je priznao. Među glumcima nema prijatelja. Među gangsterima ih ima - preneo je pariski Figaro.