ZAPAD POČINJE DA PRITISKA NA UKRAJINU DA USTUPI RUSIJI DEO TERITORIJA
Makron smatra da bi SAD mogle uticati na Rusiju da sedne za pregovarački sto, a Evropa bi morala dati Ukrajini bezbednosne garancije
(ilustracija, Logo francuskih dnevnih večernjih novina Le Monde, foto https://en.m.wikipedia.org/wiki/File:Le_Monde.svg)
Sledećeg meseca napuniće se tri godine otkad je počeo rat u Ukrajini. Dosta zemalja zapadne Evrope zasad ne vidi nikakav brzi kraj rata. Francuski predsednik Emanuel Makron (Emanuel Macron) kako se mnogima čini, načinio je korak napred. Rekao je, naime, da bi "Ukrajina trebalo da ima realistička očekivanja u pogledu teritorijalnih pitanja". Dodao je da on lično ne vidi nikakvo brzo okončanje sukoba, napisao je list L Mond (Le Monde). Makron je, inače, to rekao u razgovoru sa francuskim ambasadorima.
"Ukrajinci bi trebalo da vode realističke diskusije o teritorijalnim pitanjima, i samo oni to mogu. Evropljani bi trebalo da stvore bezbednosne garancije koje će biti njihova glavna odgovornost", istakao je on.
Prvi korak u tom pravcu, prema Makronu, treba da učini Ukrajina, i u tom kontekstu dodao da je osiguranje evropske bezbednosti neprihvatljivo bez Evropske unije. Tome je dodao da bi SAD mogle izmeniti karakter situacije i uticati na Rusiju da sedne za pregovarački sto, a Evropa bi morala dati Ukrajini bezbednosne garancije.
Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski je u nedelju, u razgovoru sa američkim novinarm Leksom (Lex) Fridmanom, izjavio da Ukrajinci očekuju da će po stupanju na vlast novog američkog predsednika Donalda Trampa (Trump) on prinudit Kremlju da se saglasi sa trajnim mirom. Fridman je na to reagovao rečima da se nada da će se u januaru, u razgovoru sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, "naći put ka miru".
Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov je krajem prošle godine izjavio da je Rusija spremna da pregovara o rešenju situacije u Ukrajini. Istovremeno je istakao je da bi svi trebalo da budu usmereni na odstranjenje osnovnih uzroka krize i "pogledaju stvarnu situaciju na licu mesta".
Što se tiče teritorijalnih pitanja jasno je da Rusija nastoji da "ispravi" neka rešenja teritorijalnih pitanja između dve zemlje koja su ostala sporna od raspada SSSR-a. Radi se, pre svega o Harkovskoj, Hersonskoj i Zaporoškoj oblasti.