MAĐARSKA GUBI MILIJARDE IZ BUDŽETA EU
Ukupno, ovoj zemlji ostaju blokirana sredstva od 19 milijardi evra iz postpandemijskih fondova obnove i drugih izvora EU. Obe strane imaju još vremena - do polovine ovog meseca - da se dogovore o kompromisnom fiskalnom planu
(ilustracija, Sporovi između Budimpešte i EU koče sposobnost ove zemlje da se izvuče iz recesije, foto https://hungarian-presidency.consilium.europa.eu/)
Mađarska od početka ove godine, kako najavljuje ekonomski dnevnik Fajnešnel tajms (The Financial Times) trajno gubi pristup ka više od milijarde evra u fondu EU. Sporovi između Budimpešte i EU koče sposobnost ove zemlje da se izvuče iz recesije i potkopovaju napore premijera Viktora Orbana za ponovni izbor na ovu funkciju iduće godine.
Preti recesija
Zamrzavanje tog novca EU pogodilo je ovu nama susednu, prijateljsku zemlju, u vreme kada vlada ima malo prostora za manevrisanje. Budžetski deficit u prošloj godini iznosi 4,5 posto bruto društvenog proizvoda (BDP) što povećava političke napetosti.
U trećem kvartalu lane mađarska ekonomija zabeležila je pad od 0,7 posto. To je drugi uzastopni pad što znači da zemlja ulazi u recesiju. To je posledica i slabe tražnje u autombilskom, elektronskom i farmaceutskom sektoru koji imaju dominantnu ulogu u industrijskoj proizvodnji zemlje.
Od 6,3 milijarde evra, koje je zamrznuo Brisel „zbog bojazni za pravnu državu“, Budimpešta će izgubiti trajno 1,04 milijarde evra jer ta suma je morala biti raspodeljena do kraja prošle godine, inače, ta mogućnost za zemlju - prestaje.
Mađarska, takođe, gubi dnevno jedan milion evra iz novca EU „zbog nelegalnog ponašanja prema ljudima koji traže azil“. Ukupno, zbog ponašanja prema azlantima to iznosi oko 200 miliona evra. Sud EU je u julu lane Mađarsku kaznio sa 200 miliona evra zbog narušavanja pravila azila i ignorisanja prethodnih odluka suda.
Zamrzavanje fondova EU kao politički pritisak
Sve u svemu, ovoj zemlji ostaju blokirana sredstva od 19 milijardi evra iz postpandemijskih fondova obnove i drugih izvora EU.
Mađarski ministar za evropska pitanja Janoš (Janos) Boka je polovinom prošlog decembra izjavio da je "veoma teško ne interpretirati zamrzavanje fondova kao politički pritisak". Dodao je da Budimpešta, ipak, preduzima korake za popravljanje ovakve situacije. Vlada traži, takođe, odštetu zbog odluka Suda EU što je novi dokaz da su odnosi između Budimpešte i Brisela na tački smrzavanja, ocenjuje FT.
Novac iz izvora EU ostaće verovatno zamrznut za Mađarsku do izbora. Obe strane nisu spremne da ustuknu od svojih stavova, uključujući, antikorupcione mere, nezavisnot sudova i postavljanje Mađarske prema manjinama i ljudima koji traže azil.
Obe strane imaju još vremena - do polovine ovog meseca - da se dogovore o kompromisnom fiskalnom planu zemlje za period od 2025. do 2028.