KINEZI ZAKLJUČILI VAŽAN SPORAZUM SA INDIJOM - UZ POMOĆ RUSA

ML

Ovo nije informacija koju bi pozdravile zapadne zemlje. SAD se teško ubuduće mogu nadati da će pridobiti Indiju na svoju stranu kako bi zadržale rastući uticaj Kine, javlja BiBiSi
(ilustracija, spor o granici dugoj 3.400 kilometara u oblasti Ladak Kina i Indija vode još od prošlog stoleća)

Kina i Indija zaključile su ovih dana sporazum o deeskalaciji spora o njihovim granicama u oblasti Ladak. Radi se o ključnom koraku u odnosima između ove dve najmnoguljudnije zemlje sveta. Kako javlja BiBiSi (BBC), pomoć u tome pružila im je Rusija što je, kako se tumači, nepovoljno za Zapad, jer su se tako međusobno približile ove tri najveće zemlje u regionu.

Zvaničan susret indijskog premijera Narende Modija i kineskog predsednika Si Đinpinga, na samitu zemalja BRICS u Kazanju, potvdio je sporazum koje imaju ove dve zemlje u vezi sa spornom himalajskom granicom.

Ovaj spor o granici dugoj 3.400 kilometara u oblasti Ladak ove dve zemlje vode još od prošlog stoleća. Naročito se zaoštrio 2020. kad je u oružanom sukobu poginulo 20 indijskih vojnika i najmanje četvoro kineskih. Od tada su kinesko-indijski odnosi praktično zamrznuti.

Ove dve zemlje su se sada dogovorile o obnavljanju situacije od pre 2020. i pograničnih patrola.

"Kina ceni dostignuti napredak i sarađivaće i dalje sa Indijom na sprovođenju onoga što je dogovoreno", komentarisao je kineski diplomata Lin Tien.

Prema vebu Biznis insajder (Business Insider), ovo nije informacija koju bi pozdravile zapadne zemlje. SAD se teško ubuduće mogu nadati da će pridobiti Indiju na svoju stranu kako bi zadržale rastući uticaj Kine u regionu. To će nastojati zajedno sa Australijom i Japanom, u okviru bezbednosnog pakta „Četvorostrani bezbednosni dijalog“.

U dogovaranju sporazuma Modija i Đinpinga navodno im je pomogao i ruski predsednik Vladimir Putin. Kako je to formulisao ovaj veb, "Putin je svakako bio ´lepak´" za odnose između ova dva azijska lidera. Rusija, inače, nije tajila nijednog trenutka da je zainteresovana za približavanje Kine i Indije.

"S obzirom na zbližavanje Indije i Kine, a posebno Indije, Kine i Rusije to je svakako neuspeh za izglede politike SAD u Indo-Pacifiku", izjavio je šef Stokholmskog centra za južno-azijske i indo-pacifičke poslove Jaganath Panda.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...