Predstavljen izveštaj Evropske komisije o proširenju EU: Bez sankcija Rusiji neće biti prijema, ali “brine i produbljivanje odnosa Srbije sa Kinom“

Nataša Jokić, Strazbur

“Rusija danas predstavlja egzistencijalnu opasnost za EU. Stoga prijem u EU predstavlja strateški izbor“ svake zemlje – rekao je Žozep Borelj, visoki predstavnik EU za spoljne poslove
(Beograd, 30.10.2024 - Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević sastao se danas sa šefom Delegacije Evropske unije u Srbiji Emanuelom Žiofreom, koji mu je tom prilikom uručio Izveštaj Evropske komisije za Srbiju za 2024. Godinu, FoNet)

Visoki predstavnik EU za spoljne poslove i bezbednost Žozep Borelj i evropski komesar za proširenje i susedstvo Oliver Varhelji predstavili su juče u Briselu takozvani “paket proširenja” sa izveštajima za deset zemalja među kojima je i Srbija, a uz nju i Albanija, Bosna i Hercegovina, tzv. Kosovo, Crna Gora, Severna Makedonija, Gruzija, Republika Moldavija, Ukrajina i Turska.

Evropska komisija preporučila je u svom najnovijem izveštaju otvaranje novih pregovaračkih poglavlja sa Srbijom u okviru klastera 3, a od Beograda očekuje da ubrza reforme u vladavini prava, uskladi se sa spoljnom politikom Unije (pre svega prema Rusiji) i primeni sve sporazume postignute u dijalogu sa Prištinom.

Visoki predstavnik EU za spoljne poslove Žosep Borelj rekao je, govoreći о Beogradu i Prištini, da tempo proširenja i napredak u dijalogu o normalizaciji odnosa koji se vodi uz posredovanje EU -  moraju da idu zajedno i ne mogu da se razdvajaju. Dodao je da se nada da će Ohridski sporazum biti sproveden. 

On je ocenio da su kroz dijalog uz posredstvo EU postignuti rezultati i naveo kao primer rešavanje pitanja registarskih tablica kao i ukidanje ulazno-izlaznih dokumenata.

“Građanima Srbije i Kosova omogućeno je da slobodno putuju s jedne na drugu stranu i nakon 20 godina okončano je neregulisano korišćenje energije“, dodao je Borelj.

Borelj je naglasio i da “Rusija danas predstavlja egzistencijalnu opasnost za EU“ i da “stoga prijem u EU predstavlja strateški izbor“ svake zemlje.

Odgovarajući na novinarsko pitanje o Srbiji koja nije uvela sankcije Rusiji, “a ipak je u procesu evropske integracije“, Borelj je rekao da se nada da će se Srbija pre ili kasnije uskladiti sa spoljnom politikom EU bez čega, kako je naglasio, “prijem u EU nije moguć“.

On je podsetio da je Srbija najvažniji politički i ekonomski partner EU u regionu, a da je EU najveći investitor u Srbiji.

Borelj je takodje ocenio da produbljivanje odnosa Srbije sa Kinom predstavlja “izvor zabrinutosti“.

On je dodao da je pitanje funkcionisanja pravne države u središtu izveštaja o napretku svih deset država u procesu integracije u Evropsku uniju.

Odlazeći komesar za proširenje Oliver Varhelji rekao je da je Evropska komisija tokom petogodišnjeg mandata, koji se upravo završava, radila bez predaha kako bi pitanje proširenja Unije ponovo bilo stavljeno na dnevni red i kako bi danas postalo jedno od prioritetnih pitanja za EU.

Odgovarajući na novinarsko pitanje on je rekao da ne može da govori precizno o datumima eventualnog prijema, ali da je na kraju mandata naredne komisije (znači oko 2029. godine) moguće da ćemo videti novo proširenje EU.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...