UKRAJINSKA POLICIJA U LOVU NA REGRUTE-DVA OPREČNA POGLEDA NA TU AKCIJU
Deo posmatrača protestvuje protiv ovih racija, dok ih drugi deo odobrava. Vojnu obavezu imaju u Ukrajini sada svi muškarci između 25 i 60 godina
(ilustracija, Vojno-policijske snage za regrutaciju pritvaraju ljude posle rok koncerta u Kijevu 12. oktobra 2024., foto https://www.rt.com/russia/605611-ukraine-recruiters-raid-kiev, © Social media)
Sve veći nedostatak vojnika u ukrajinskoj armiji naterao je tamošnje vlasti na opšti "lov" na mlade ljude koji se nisu prijavili na regrutaciju. Ukrajinska policija ih, kako pišu lokalni vebovi, koje prenose dopisnici svetskih agencija i drugih medija, hvata u restoranima, trgovačkim centrima, na rok koncertima, fudbalskim utakmicama, izletištima. Ovih akcija je bilo i ranije ali prošlog vikenda bilo ih je neubičajeno mnogo.
"Idem s koncerta, što me vučeš", viče histerično mladić koga vuku trojica policajaca. "Sram vas bilo, pustite ih", viču okolo posmatrači. Ovi snimci potiču sa koncerta najpopularnijeg ukrajinskog rok sastava "Okean Elzi (Elzy)" u KIjevu.
Posle objavljivanja ovih vesti mladi su počeli preko interneta masovno da prodaju u pola cene svoje ulaznice za buduće koncerte ove grupe. Policija je, inače, hvatala regrute i u velikom trgovinskom centru "Gudvajn" (Goodwine) i obližnjem, omiljenom restoranu "Avalon". "Uveče 12. oktobra, zastupnici kopnenih regrutacionih centara, zajedno sa policijom, sproveli su masovnu raciju u klubovima i restoranima u nekoliko ukrajinskih gradova - Kijevu, Dnipru, Harkovu, Hmelnicku (Chmelnick) i drugim lokalitetima. Dok je jedan deo posmatrača protestovao protiv ovih racija, drugi deo ih je odobravao.”
Vojnu obavezu imaju u Ukrajini sada svi muškarci između 25 i 60 godina (prethodno je minimum iznosio 27 godina) a letos je, po ruskom uzoru, počela da u armiju uzima i zatvorenike.
Do ovog meseca u ukrajinsku armiju je pozvano 4.650 kažnjenika (među kojima je 31 žena), informiše američka TV stanica SiEnEn (CNN). I dalje važi da muškarci između 18 i 60 godina ne mogu napustiti zemlju.
"Mobilizacija je počela da se smatra kao karta u jednom pravcu, gde jedini način da se okonča služba jeste smrt ili invalidstvo", citira Dejli Telegraf (The Daily Telegraph) analitičara, nekadašnjeg sekretara Saveta narodne bezbednosti i odbrane Oleksandra Daniljkuka (Danyljluk).
"Neki od muškaraca se toliko uzaludno trude da izbegnu mobilizaciju da rizikuju svoje živote kako bi izašli iz Ukrajine. U aprilu ove godine pogranična straža je saopštila da je od početka rata prilikom pokušaja da pređu granicu izgubilo živote najmanje 30 ljudi koji su se, uglavnom, utopili u prelasku reke ili su se smrzli u planinama", prenosi britanski list.
S nedostakom vojnika sudara se i Rusija koja, međutim, sada počinje da izbegava dalje mobilizacije stalnim povećavanjem plata za "kontraktne vojnike" koji sa armijom dobrovoljno potpišu ugovor.