AMERIČKE RAKETE JASSM NISU ODOBRENE UKRAJINI

ML

Vašington je ove rakete dosad isporučio Australiji, Finskoj i Poljskoj, koje su dobile verziju ER, dometa od 900 kilometara. Dobio ih je i Japan, prodaja Južnoj Koreji nije bila odobrena
(ilustracija, rakete zemlja-vazduh JASSM i dometa od 370 kilometara koja se lansira iz aviona)

Ukrajinskim snagama bi znatno pomogle rakete zemlja-vazduh s ravnom površinom leta JASSM i dometom od 370 kilometara, kao i sistem tajne komunikacije Link 16, izjavio je juče komandant američkih snaga u Evropi Kris Kavoli (Chris Cavoli). Ta sredstva i oružje, koji bi omogućili Ukrajincima efektivnije ratovanje protiv Rusije, nije, međutim, kako javlja televizija SiEnEn (CNN), Pentagon odobrio. Kavoli je to izjavio u dodatku tajnog izveštaja o američkoj strategiji u Ukrajini, koji je poslat Kongresu krajem septembra.

SiEnEn je to objavila pozivajući se na izvor čiji identitet ne otkriva. U tom izveštaju navedeno je i drugo oružje ali SiEnEN ga nije specifikovao. AGM 158 JASSM je raketa s ravnom linijom leta, koja se pušta iz aviona i nosi glavu težine 450 kilograma. Raketa, koju pokreće mlazni motor, ima u osnovnoj verziji domet od 370 kilometara i može se lansirati sa niza tipova aviona, među kojima i F-16. Po prvi put bile su korišćene u Siriji 2018. protiv istraživačkog centra Barzah u kome je navodno bio i odsek za razvoj hemijskog oružja.  

Vašington je ove rakete dosad isporučio Australiji, Finskoj i Poljskoj, koje su dobile verziju ER, dometa od 900 kilometara. Dobio ih je i Japan, prodaja Južnoj Koreji nije bila odobrena.

Ukrajina nije dobila ni sistem tajne komunikacije Link 16, koji je standard NATO i poboljšao bi kvalitet komunikacije između pojedinačnih sredstava na bojištu, posebno između letilica i sistema protivvazdušne odbrane.

Ukrajina je, kao i rakete JASSM, koje su alternativa nemačkom KEPD 350 Taurus, takođe, tražila i Link 16.

Kavoli u izjavi ne navodi razloge zbog čega ove rakete nisu bile isporučene. SiEnEn spekuliše s tim da Ukrajinci nisu dosad imali za njih odgovarajuće nosače. Mogu se ispuštali i iz lovaca F-16 ali Ukrajina i njih navodno ima malo. A i generalno, Ukrajina u ratu s Rusijom nema nigde vazdušnu prevagu. U vezi sa sistemom Link 16 postoje bojazni šta bi se dogodilo kada bi ovaj sistem došao u ruke Rusima.

Ukrajina nastoji da dobije sve vrste oružja, a naročito da dobije mogućnost da koristi rakete ATACMS, ispaljivane sa zemlje protiv ciljeva na ruskoj teritoriji. Spisak ovog oružja bio je glavni elemenat plana ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog kako da se pobedi, koji je on predstavio predsedniku Džoe Bajdenu (Joe Biden). Tamo nije bilo nikakvog zahteva za određene tipove oružja ali JASSM bi mogli likvidirati i još udaljenije ciljeve nego rakete ATACSM.

Rusi su, inače, već avione, municiju i gorivo, preselili dalje od dometa ATACSMS ali su još uvek u dometu JASSM.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...