EU I KINA RASPLAMSALI TRGOVINSKI RAT

ML

Ministarstvo trgovine je saopštilo da od 11. oktobra uvodi "privremene antidamping carine" na destilate brendija uvezene iz EU
(ilustracija, Američko-kinesko zajedničko preduzeće SAIC-GM osvaja kinesko tržište sa svojim "mini EV", foto https://www.youtube.com/watch?v=6Ytqr8T05OU)

Kina ovih dana priprema odgovor Evropskoj uniji na carine uvedene ovih dana na njenu robu. Kako javlja AFP, time će pogoditi najviše robu iz Francuske koja je, inače, bila glavni pokretač uvođenja carina na kineske elektromobile. EU može, inače, na kineske elektromobile da uvede maksimalnu carinu od 17,4 posto. A Peking sa svoje strane razmatra uvođenje carina na evropske automobile, svinjsko meso...     

Kineska vlada je juče odmah reagovala na evropski sporazum o povećanju carina na uvoz kineskih elektromobila u EU. Tamošnje Ministarstvo trgovine je saopštilo da od 11. oktobra uvodi "privremene antidamping carine" na destilate brendija uvezene iz EU.

Ova odluka usledila je nekoliko dana pošto su zemlje EU usvojile carine na uvoz kineskih elektromobila u Uniju. Te carine se mogu u narednih pet godina povećati sa 10 na čak 45 posto. O tome će konačnu odluku doneti Evropska komisija.

Istraživanje dampinških cena evropskih brendova pokazalo je, prema kineskom Ministarstvu trgovine, da uvoz iz EU izrazito ugrožava domaću produkciju vina. Uvoznici će zato morati da prilikom uvoza vinskih proizvoda polože bezbednosnu kauciju u visini od 30,6 do 39 procenata.

Na brendove firmi koje su dosad trgovale s kineskim vlastima, uvodi se carina od 34,8 posto. Najveće carine predviđene su za marke Henesi (Henessy) i Remi Marten (Remy Martin), najniža je 30,6 posto za proizvode kompanije Martel. Sve ove carine su iste sa onima koje važe za kineska elektroauta na tržištu EU.

Za fabrike automobila, koje su prilikom istraživanja EU sarađivale s evropskim vlastima, važiće dodatna carina od 21 posto, a za one koje nisu sarađivale od 38,1 posto. To povećanje carina se primenjuje na već postojećih 10 posto, u celini tako da će kineske fabrike auta odvajati za evropske kase oko 50 posto procenjene vrednosti vozila. Najviša carina važi za kompaniju SAIC, najveću kinesku industriju automobila i vlasnika marke MG Motor.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...