Da li je Izrael bombardovao južna predgrađa Bejruta bombama sa „osiromašenim uranijumom“?

Gabriel BLONDEL, L’Orient Le Jour, prevod N.J.

Prema informacijama izraelske vojske, 80 bombi za uništavanje podzemnih bunkera bačeno je 27. septembra u napadu u kojem je ubijen generalni sekretar Hezbolaha
(ilustracija, Logotip bejrutskog lista Orjent danas.)

Većini stanovnika Bejruta taj tupi zvuk verovatno se urezao u pamćenje. Tačno dve nedelje nakon prve rakete koja je pogodila bunker gde se nalazio Hasan Nasralah, izraelske vazduhoplovne snage su u petak tačno u ponoć bacile na južna predgrađa Bejruta novi niz od nekoliko desetina „bunker busters-a“, bombi programiranih da eksplodiraju nakon prodora duboko u tlo.

Ove eksplozije, koje tresu zidove kilometrima unaokolo, takođe stvaraju velike oblake dima koji svedoče o snazi upotrebljenog eksploziva. Prema izraelskoj vojsci, najmanje 80 tona eksploziva bačeno je 27. septembra iz osam aviona F-15 na najmanje četiri stambene zgrade od najmanje sedam spratova. Operacija bez presedana pokrenuta je u Libanu sa ciljem da se ubije lider Hezbolaha, koji se tada nalazio u bunkeru na dubini od 30 metara ispred površine tla, pri čemu je istovremeno ubijeno više od stotinu civilnih žrtava, prema procenama libanskog Ministarstva zdravlja.

Presedan u Gazi

Postoji nekoliko vrsta “bunker busters-a“, kako se ovo oružje naziva u vojnom žargonu. Izraelska vojska nije zvanično saopštila koju je vrstu municije  koristila. Međutim, nekoliko elemenata sugeriše da su bombe koje su tog dana, a možda i prošlog petka, koristile izraelske vazduhoplovne snage, sadržale malo radioaktivno punjenje: osiromašeni uranijum.

Iako su se poslednjih dana pojavile ozbiljne sumnje u vezi sa mogućom radioaktivnošću od ovih izraelskih bombardovanja, profesor Raif Reda, predsednik Libanskog udruženja za socijalnu medicinu, pozvao je da se  „uzimu uzorci sa mesta bombardovanja i da se pošalje izveštaj Ujedinjenim nacijama kako bi svet mogao da sagleda zločinačku i krvavu istoriju cionističkog neprijatelja“, navodi se u komentarima Nacionalne novinske agencije (ANI).

Kako ističe Njujork tajms, video snimak, koji je objavila izraelska vojska na kojem se vidi poletanje eskadrile koja je izvela ovaj napad 27. septembra, pokazuje da je svaki od ovih aviona bio opremljen sa šest projektila tipa „BLU-109“. Proizvedeni u Americi, ovi projektili su teški nešto manje od tone i svaki je -  prema istom članku - opremljen kompletom pod nazivom „JDAM“ (municija za direktni napad), sistemom za precizno navođenje koji se fiksira na projektile.

Iako nisu potvrdili koja je vrsta municije korišćena, dva visoka izraelska bezbednosna zvaničnika potvrdila su američkim novinama da je „više od 80 bombi“ bačeno u periodu od nekoliko minuta da bi se ubio Hasan Nasralah.

Prema izveštaju američkog Pomorskog instituta, najčešći tip eksploziva koji se nalazi u ovim projektilima su bombe pod nazivom „GBU-31“. Ova vođena municija je poznata po svojoj sposobnosti da prodre u visoko armirane betonske ili čelične konstrukcije, zahvaljujući tome što su ojačane  osiromašenim uranijumom (OU), koji se koristi zbog svoje velike gustine koja pomaže u jačanju prodornosti bombi nakon udara o tlo.

Upotreba ove vrste oružja u Bejrutu je tim verovatnija što je zbog iste stvari izraelska vojska već bila kritikovana u vezi sa njenim dejstvima prošlog juna u pojasu Gaze. U izveštaju dostavljenom Komisiji za ljudska prava Ujedinjenih nacija, dokazi dokumentuju bacanje bombi GBU-31, GBU-32 i GBU-39 u najmanje šest odvojenih udara izraelskih aviona na stambene zgrade, školu, izbegličke kampove i pijacu, između 9. oktobra i 2. decembra 2023. godine.

U maju je Bajdenova administracija saopštila da je prestala Izraelu da isporučuje ove bombe teške skoro jednu tonu zbog „zabrinutosti za bezbednost civila u Gazi“.

Patogeni i fatalni efekti

Iako osiromašeni uranijum (OU) nije tako radioaktivan kao njegov obogaćeni pandan koji se koristi u nuklearnom oružju, on je još uvek malo radioaktivan i može da ispusti opasne čestice pri udaru, zagađujući stanovništvo i zemljište izloženo ovom slabom zračenju.

„Kada se uranijum udiše ili unese sa hranom i pićem, njegovi patogeni i smrtonosni efekti se u potpunosti manifestuju. Kada uđe u organizam, apsorbuje ga krv koja ga prenosi do organa (...) i može izazvati respiratorne probleme i rizik za bubrege. Takođe, može doći i do još nerođenog deteta preko placente“, navodi se u izveštaju koji je objavila Međunarodna asocijacija lekara za prevenciju nuklearnog rata (IPPNV). Karakteristike OU i njegove posledice po ljudsko zdravlje i životnu sredinu su šire dokumentovane u izveštaju koji je objavila Evropska komisija 2010. godine.

Zbog toga su Generalna skupština UN i Evropski parlament već usvojili nekoliko rezolucija koje pozivaju na usvajanje moratorijuma na upotrebu oružja sa osiromašenim uranijumom. Najnovije je iz 2022. godine, zbog korišćenja ovog oružja u ratu u Ukrajini, bilo od strane ruske ili ukrajinske vojske. Međutim, još uvek ne postoji nikakav sporazum koji reguliše – a kamoli zabranjuje – upotrebu oružja sa OU u vojnom kontekstu.

Oružje sa OU korišćeno je i tokom američke invazije na Irak 2003. Prema izveštaju Centralne komande američkog vazduhoplovstva, u ovoj vojnoj kampanji američke vazdušne snage su upotrebile ukupno 24 bombe GBU-24 i GBU-28, težine 1,8 tona. svaki. Ako je verovati izjavama izraelske vojske, ona je, dakle, u jednom minutu izbacila eksplozivno punjenje koje je skoro dvostruko veće nego što je američka vojska upotrebila tokom čitave njene iračke kampanje, koja je trajala skoro „mesec i po“.

Kako je otkrio L'Orient-Le Jour u oktobru 2023. godine, izraelska vojska je već više puta bila optužena za upotrebu bombi sa belim fosforom u južnom Libanu. Prema međunarodnom pravu upotreba ovih bombi protiv civila ili imovine - zabranjena je.

 

Izvor: L’Orient Le Jour (Orjent danas), dnevne novine na francuskom jeziku u Libanu

https://www.lorientlejour.com/article/1430095/israel-a-t-il-bombarde-la-banlieue-sud-de-beyrouth-avec-des-bombes-contenant-de-luranium-appauvri-.htmlaa‑

Objavljeno: 06 octobre 2024 à 20h27


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...