SLOVAČKI PREMIJER FICO TVRDI DA U UKRAJINI RATUJU JEDINICE S FAŠISTIČKIM OZNAKAMA
Ukrajinske vlasti tvrde se Azov distancirao od svog radikalno nacionalističkog porekla i da je sada apolitičan pa je zato i uključen u Narodnu gardu
(ilustracija, Robert Fico juče u slovačkom Muzeju holokausta, izvor, https://www.infovojna.bz/)
Na strani Ukrajine bore se jedinice koje imaju nacističke oznake i verovatno se tako i ponašaju, izjavio je, kako prenosi slovačka agencija TASR, slovački premijer Robert Fico. Nije, međutim, precizirao o kome se radi.
U ratu u Ukrajini Rusija označava za neonaciste članove ukrajinskog puka Azov. Ukrajinski zvaničnici tvrde se ova grupacija reformisala i napustila svoje ekstremno radikalno poreklo.
Fico je, inače, više puta u vezi sa rusko-ukrajinskim sukobom kritikovao Kijev i zapadne zemlje.
"Na jednoj strani svi govorimo o fašizmu, nacizmu, a pri tome prećutno tolerišemo to što u Ukrajini postoje jedinice koje imaju sasvim jasne naznake da su potpuno vezane za pokrete koje danas smatramo za opasne i zabranjene. Zato što se radi o geopolitičkom sukobu, to onda nikome ne smeta", izjavio Fico novinarima u Muzeju holokausta u Serediju na jugu Slovačke, gde je došao zbog obeležavanja Dana pamćenja holokausta i rasnog nasilja.
Fico je, takođe, više puta, kritikovao, na primer, protivruske sankacije, tvrdeći da je nemoguće Rusiju pobediti u konvencionalnom ratu. Takođe je tvrdio da je strategija Zapada prema Ukrajini promašena. Ficova sadašnja vlada je, od kako ju je formirao lane, zaustavila pomoć Ukrajini iz državnih rezervi i napravila priličan otklon od stavova Češke, zemalja Zapadne Evrope i SAD prema Ukrajini. U prošlosti, više puta je Ukrajinu okvalifikovao kao jednu od najkorumpiranijih zemalja na svetu i odbacio njene ambicije da uđe u NATO. Tvrdio je i da je Ukrajina "pod apsolutnim uticajem" SAD.
Vojna jedinica Azov nastala je 2014. a njen "otac" je jedan od šefova ukrajinske krajnje desničarske i neonacističke scene. Ova dobrovoljačka milicija ratovala je na istoku zemlje protiv separatista koje je podržavala Rusija.
Postupno je ova jedinica izrasla u puk. Ukrajinske vlasti tvrde se Azov distancirao od svog radikalno nacionalističkog porekla i da je sada apolitičan pa je i uključen u Narodnu gardu.
Slovačka, inače, svakog 9. septembra, što je učinjeno i juče, obeležava godišnjicu donošenja mera protiv Jevreja u Drugom svetskom ratu. Takozvanim jevrejskim kodeksom iz 1941. vlast u Bratislavi je oduzela većinu političkih i vlasničkih prava Jevreja, i ograničila im slobodu kretanja. Ove mere su prethodile deportacijama oko 70 hiljada Jevreja sa teritorije tadašnje Slovačke u koncentracione logore. Ove mere su počele da se primenjuju 9. septembra. Slovačka je, inače, tokom celog II svetskog rata bila vezana za nacističku Nemačku.