MAĐARSKA ISELJAVA UKRAJINSKE IZBEGLICE
Prema mađarskim medijima, koje prenosi Rojters, ova mera se odnosi navodno na oko hiljadu ljudi, pretežno Roma iz zapadnog dela Ukrajine
(ilustracija, Brojni Romi, katolici iz Zapadne Ukrajine stigli su u zemlje višegradske grupe pa i u Mađarsku, foto: https://dnevnievropskiservis.rs/10-ljudska-prava)
Mađarske vlasti počele su sa iseljavanjem izbeglica iz Ukrajine koji su dosad koristili dotirani smeštaj od strane ove države. Prema novim pravilima, državna pomoć će se ubuduće odnositi samo na Ukrajince iz 13 regiona koji su direktno zahvaćeni ratom. Prema mađarskim medijima, koje prenosi Rojters, ova mera se odnosi navodno na oko hiljadu ljudi, pretežno Roma iz zapadnog dela Ukrajine.
Istovremeno, mađarske vlasti su pojednostavile uslove za ulazak Rusa i Belorusa u zemlju.
"Na hodnicima stoje sa istim koferima s kojima su otišli iz svojih domova februara 2022. Nedavno su iseljeni, zasad ne znaju ni gde mogu da prespavaju. Policijci i redari na licu mesta nadgledaju da decu ne bi pregazila vozila, ničim drugim im ne mogu pomoći", opisuje situaciju mađarski Helsinški odbor za ljudska prava u opštini Kocs, nedaleko od slovačkog Komarna. Na ulici je ostalo oko 120 žena i dece, među kojima ima čak i onih koja su rođena u Mađarskoj.
Prema dekretu mađarske vlade iz juna - od 21. avgusta pravo na besplatni smeštaj imaju samo Ukrajinci iz delova Ukrajine u kojima se vodi rat. Takvih je 13 srezova. Prema mađarskim vlastima, ove nove mere pogodiće, pre svega, siromašne Rome iz ukrajinske Zakarpatske oblasti, blizu mađarskih granica.
Prema Komesarijatu OUN za izbeglice, krajem prošlog meseca bilo je u Mađarskoj nešto više od 46 hiljada ukrajinskih izbeglica, koji u ovoj zemlji privremeno borave na osnovu zaštite od rata u Ukrajini.
Evropska komisija, na traženje mađarskih humanitarnih aktivista, proverava legalitet koraka koje prema izbeglicama preuzima mađarska vlada.
Nadležni organi u EU dobili su i odgovore u vezi koraka mađarske vlade koja je pojednostavila uslove za ulazak građana Rusije i Belorusije (i nekoliko balkanskih zemalja) u Mađarsku. Oni će moći, sa tzv narodnom kartom, da se registruju u Mađarskoj kao radnici i shodno tome da se slobodno kreću u šengenskom prostoru.
"Za razliku od gastarbajtera, vlasnik mađarske Narodne karte ima pravo da se zaposli na bilo kojem mestu i ima pravo na tzv spajanje porodice“, napisao je o ovome magazin Forbs (Forbes).
Mađarski ministar Šandor (Sandor) Pinter, reagujući na pismo evrokomesarke Jlve (Ylva) Johanson odbacio je mogućnost da se radi o bezbednosnom riziku. Napisao je i pismo Briselu u kome ističe da će Narodna karta biti izdavana u skladu s pravilima EU i posle procena bezbednosnih rizika.