RUSKI BRODOVI (OPET) U HAVANI, FLORIDA JE TU ODMAH IZA ĆOŠKA...
Tri ruska ratna broda, brod za vežbe, fregata-izviđač i tanker, ostaće u luci u Havani do kraja ovog meseca (Kubanski vrh je označio dolazak ruskih brodova za "istorijsku vežbu" i "izraz prijateljstva i saradnje" još iz vremena kubanske revolucije i Fidela Kastra, ali niko od njih nije rekao koji je cilj dolaska ovih brodova... Foto: RIA Novosti, https://ria.ru/20240725/gavana-1961876535.html)
U kubanske vode uplovila su prekjuče tri ruska ratna broda. Očekuje se, kako piše agencija AP, da će ova vojna pomorska grupa, koja se sastoji iz broda za vežbe, fregate-izviđača i tankera, ostati u luci u Havani do kraja ovog meseca. To je već druga ovakva pomorska akcija Moskve u poslednjih nekoliko meseci, koja je i neka vrsta demonstracije odnosa između Rusije i Kube.
Kubanci su dočekali flotu, pod imenom "Baltska", topovskim salvama. Pristajanje flotile izazvalo je veliko uzbuđenje među Kubancima koji su se masovno okupljali u luci i juče. Kubanske vlasti su saopštile da će zainteresovani moći od danas da dožu na brodove i razgledaju ih.
Tamošnji vojni vrh je označio dolazak ruskih brodova za "istorijsku vežbu" i "izraz prijateljstva i saradnje" još iz vremena kubanske revolucije i Fidela Kastra. No, niko od njih nije rekao koji je cilj dolaska ovih brodova...
Pre ovih brodova, odnosno negde sredinom prošlog meseca, Havanu je u okviru planiranih vojnih vežbi posetila jedna druga eskadra ruskih ratnih brodova, među kojima su bile i nuklearne podmornice.
Američki vojni vrh, koji prati ove vojne vežbe od prošlog meseca, saopštio je da ova grupa od četiri plovila ne predstavlja nikakvu stvarnu pretnju za SAD i Zapad.
Rusija je, inače, dugodišnji saveznik Kube. Iako nije ključni cilj ruske spoljne politike, analitičari tvrde da Rusija smatra Kubu sa pristaništem udaljenim od američke Floride jedva 160 kilometara, za strateški važnu. Rusija i Kuba su poslednjih meseci pojačali svoje političke i ekonomske veze posebno zato što Moskva nastoji da pojača diplomatsku podršku u vezi s ratom u Ukrajini, a Havana nastoji da dobije neku ekonomsku pomoć.
Kina se dosledno uzdržavala dosad glasanja o Rezolucijama OUN o ratu u Ukrajini i ustručavala se od kritike Rusije. Rusija sa svoje strane prodaje Kubi, koja je i dalje pod ekonomskim embargom SAD i suočena je sa gotovo stalnim prekidima u snabdevanju električniom energijom, znatne količine nafte.