Rekonstruisan granični prelaz Kotroman
U Mokroj Gori danas je, posle trogodišnjih radova, obeležen završetak rekonstrukcije graničnog prelaza Kotroman, između Srbije i Bosne i Hercegovine.
U radove je uloženo 4,6 miliona evra, od čega je iz predpristupnih fondova Evropske unije obezbeđen 2,1 milion evra.
"Ovim će se ubrzati saobraćaj i regionalna povezanost, olakšaće se protok robe i bolje povezati ljudi. Istovremeno, ovo će uticati na bolji rd carinskih službi i na suzbijanje kriminala", rekao je na ceremoniji ambasador EU u Srbiji Emanuel Žofre.
Među prednostima koje bi trebalo da donese renoviranje ovog prelaza je poboljšanje kvaliteta teretnog saobraćaja, s obzirom da će vozila tog tipa sada imati teretni terminal, kao i adekvatnu vagu.
"Novi prelaz ima po tri trake na izlasku i ulasku u zemlju i urađen je prema savremenim standardima, što će svakako najviše koristiti putnicima i poboljšati rad graničnih službi", istakao je državni sekretar ministarstva finansija Gojko Stanivuković.
Osim doprinosa razvoju domaćeg turizma u godinama posle kovida, rekonstruisani granični prelaz Kotroman uticaće i na spoljnotrgovinsku razmenu sa Bosnom, ocenila je resorna ministarka trgovine, turizma i telekomunikacija Tatjana Matić.
"Beležimo tri miliona inostranih poseta, što je povećanje od 150 posto, a najviše stranih posetilaca upravo nam dolazi iz Bosne i Hercegovine", rekla je Tatjana Matić.
Ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin ukazao je na važnost prelaza u pogldu spoljnopolitičkih prioriteta Srbije.
"Mi, Balkanci, treba da se najpre držimo jedni drugih, pre nego što nas prihvati Evropska unija. Srbija je otvorena zemlja, a takođe zemlja koja poštuje svoje susede", rekao Vulin.
Projekat je deo šire saradnje Srbije i EU u oblasti integrisanog upravljama granicama, a Srbija će, kao transportno čvorište regiona i važna zemlja za tranzitni saobraćaj, nastaviti da dobija podršku od EU za unapređenje tog položaja, saopštila je danas Uprava carina povodom završetka rekonstrukcije graničnog prelaza Kotroman, prenosi Fonet.