RAST KINESKE EKONOMIJE 4,6 POSTO - NEŠTO VEĆI OD OČEKIVANJA
Prošlo je vreme kineskih "velikih privrednih skokova" i godišnjeg rasta od 10 i više posto. Ali, savremeni pokazatelji kineskog rasta i dalje vidno odskaču od kretanja u zemljama Zapada gde je važno samo da produkcija ne padne, sa malo šansi da se ostvari bilo kakav rast
(ilustracija, Rast u Kini blizu planiranog, foto Kineski Radio inernacional)
Bruto domaći produkt (BDP) kineske ekonomije u trećem kvartalu ove godine porastao je u odnosu na isti period lane za 4,6 posto, saopštio je u petak kineski statistički zavod. Taj rast je nešto iznad očekivanja. U drugom kvartalu rast je iznosio 4,7 posto.
U odnosu prema prethodnom kvartalu rast iznosi 0,9 posto, dok su analitičari očekivali 0,1 posto više. U drugom kvartalu rast je prema prvom kvartalu iznosio 0,5 posto dok je predviđanje bilo na 0,7 posto.
Američki Forbes je nedavno objavio svoju godišnju listu koja rangira najveće svetske ekonomije prema bruto domaćem proizvodu (BDP) za 2024. godinu. Sjedinjene Države su zadržale prvo mesto (s BDP-om od 28,78 biliona dolara), vođene, uprkos zabrinitosti zbog rasta cena, naprednim tehnologijama, snažnom potrošnjom i konkurentnim tržištem rada. Kina je odmah za njima na drugom mestu s BDP-om od 18,54 biliona dolara. Uprkos izazovima kao što su kovid-19 i trgovinske tenzije, intenziviranjem domaćeg tržišta i potrošnje uspelo je da se ublaže teškoće. Nemačka, sa BDP-om od 4,59 biliona dolara, učvrstila je svoju treću poziciju.
Prema prognozi kineske vlade, ekonomija bi ove godine trebalo da ostvari rast od pet posto. Radi postizanja tog cilja pre tri meseca znatno su povećani stimulansi za pojačanje ekonomskog rasta. Prema analtičarima, ciljevi vlade su previše ambiciozni i zahtevaju agresvnije mere koje bi probudile domaču tražnju i problematični sektor tržišta nekretnina.
Nesporno je, što se tiče ovih podataka, da je prošlo vreme kineskih "velikih privrednih skokova" i godišnjeg rasta od 10 i više posto. Ali, ovi pokazatelji rasta i dalje vidno odskaču od kretanja u zemljama Zapada u kojima je važno samo da produkcija ne padne, sa malo ili nimalo šansi da se ostvari bilo kakav rast.