"BOINGU" NEOPHODNA INJEKCIJA OD 35 MILIJARDI DOLARA
Kompanija se rve sa problemima u poslu koje u poslednje vreme pogoršavaju štrajkovi zaposlenih
(ilustracija, Boeing 737 MAX 9, Aljaska erlines, Izvor,Wikimedia, https://www.jetphotos.com/photo/10884712)
Američkom proizvođaču aviona "Boing" (Boeing), inače uz “Erbas” (AirBas) najvećeg na svetu, jednog od uglednih primera američke tehnike i organizacije, neophodna je finansijska injekcija od najmanje 35 milijardi dolara. Ova kompanija se rve sa problemima u poslu koje u poslednje vreme pogoršavaju štrajkovi zaposlenih u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD). Osim toga, kako javlja AP, približili su se i rokovi isplate nekoliko dugova...
Firma, do skoro jedan od simbola američke ekonomske uspešnosti, juče je u dokumentima za Komisiju za vrednosne papire (SEC) navela da će 25 milijardi dolara dobiti od prodaje akcija i dugoročnih papira od vrednosti, a 10 milijardi od zajmova banaka. Nije još jasno kada i kako će se sprovesti prodaja akcija. Analitičari i investitori očekuju da se to realizuje do kraja ove godine.
"Boing" nastoji da ojača svoje finansije, koje su nategnute usled pada proizvodnje najprodavanijeg aviona 737 MAX posle incidenta u januaru ove godine. Jednom od aviona se tada, naime, tokom leta otkačio deo trupa na mestu gde se nalazi dodatni izlaz u hitnim slučajevima.
Svim tim nevoljama nedavno se pridružio i štrajk radnika zbog plata u kome učestvuje njih 33 hiljade. Prema prvim računicama, štrajk košta kompaniju najmanje milijardu dolara mesečno.
Dug kompanije sa rokom plaćanja do 1. januara iznosi 11,5 milijardi dolara. "Boing" se, takođe, obavezao da će izdati akcije u visini od 4,7 milijardi dolara zbog preuzimanja firme “Spirit AeroSistems” (Systems) i deo njenog duga.
Oko 33 hiljade zaposlenih u "Boingu" od od pre tri dana štrajkuje zbog plata. To firmu košta više od milijardu dolara mesečno. Prošle nedelje kompanija je saopštila da ukida oko 17 hiljada radnih mesta tj svako deseto. Štrajk je zaustavio i produkciju aviona “boing 777”, “767” i najprodavanijeg “737 MAKS”.
"Boing" je nedavno pristupio i vansudskom priznanju krivice u slučaju tragičnih nesreća aviona 737 MAKS u 2018. i 2019. Dogovoreno je da se plati kazna od 243,6 miliona dolara, zatim firma se obavezala da će povećati investicije u programe bezbednosti i kontrolu kvaliteta. Usled finansijskih problema posle udesa, "Boing" je zaustavio isplatu dividendi još ranije.