NEMAČKA EKONOMIJA BIĆE U PADU I OVE GODINE
"Ekonomski rast neće se u dogledno vreme nastaviti", procenjuju nemački instituti Ifo, DIW, IWH, IfW i RWI
(ilustracija, Nakon što su isporuke ruskog gasa potpuno obustavljene, nemačka privreda našla se pod velikim pritiskom. To je dovelo do neviđenog povećanja troškova proizvodnje, posebno u energetski intenzivnim industrijama. U tom kontekstu, Folksvagenova kriza je dala jasan pokazatelj ekonomskog pada u Nemačkoj. U septembru 2024. nemački automobilski gigant najavio je zatvaranje dve domaće fabrike, izvor https://de.linkedin.com/pulse/der-niedergang-deutschen-wirtschaft-die-und-ihre-auf-jakob-nnsic)
Najveću evropsku ekonomiju-nemačku - čeka i ove godine pad, saopštili su juče u zajedničkom saopštenju najistaknutiji tamošnji ekonomski instituti. Prema njihovim procenama, koje prenosi DPA, bruto domaći proizvod (BDP) sniziće se do kraja godine za 0,1 posto. I lane je, inače, ova ekonomija imala pad od 0,3 posto i po tome najlošije stoji od svih zemalja evrozone. Za iduće dve godinu ovi instituti predviđaju samo slabašno oživljavanje privrede od 0,8 odnosno 1,3 posto.
"Dekarbonizacija, digitalizacija, demografske promene i posebno sve jača konkurencija kineskih preduzeća, otežavaju i izazivaju procese koji snižavaju perspektivu rasta nemačke privrede", saopštili su ovi instituti.
Dok instituti sada predviđaju pad BDP od 0,1 posto, u proleće ove godine predviđan je rast od 0,1 posto. Takođe, snižene su i prognoze za iduću godinu. Pre pola godine se predviđao rast od 1,4, sada je revidiran na samo 0,8 posto.
"Ekonomski rast neće se u dogledno vreme nastaviti", dodaju nemački instituti.
Nemačko Ministarsvo privrede polazi od procena instituta Ifo, DIW, IWH, IfW i RWI, koje onda uključuje u svoja predviđanja. Prema poslednjoj prognozi ovog ministarstva, ekonomija će ove godine zabeležiti rast od 0,3 posto, a aktualizacija će se izvršiti u oktobru.
Prema izveštajima ekonomskih instituta, u teškoj situaciji, pre svih, je prerađivačka industrija, i to ona u granama koje troše dosta energije. Na svetskim tržištima ubrzano raste konkurencija industrijskih proizvoda iz Kine. S druge strane pozitivan efekat na nemačku ekonomiju imaće rast u drugim zemljama EU koje su veoma važno tržište nemačke proizvodnje.
Nemačka vlada priprema nove mere za podršku ekonomiji. Prema Privrednoj komori, te mere neće biti dovoljne. Komora, naime, traži dublje reforme i žali se, između ostalog, na to što u poređenju sa svetom u Nemačkoj su visoke cene energije, velika birokratska opterećenja i stalno sve veći nedostatak kvalifkovane radne snage.
O akcionoj sposobnosti nemačke vlade, koju čine socijalni demokrati (SPD), Zeleni i liberalni FDP, stalno se vode rasprave. Redovni izbori za Parlament treba da budu u oktobru sledeće godine ali, zbog političkih turbulencija u poslednje vreme, nije isključeno da koaliciju napusti jedan od manjih koalicionih partnera vlade, kojoj je na čelu socijaldemokratska stranka, i tako izazove prevremene izbore.