JURIŠ KINESKIH PROIZVOĐAČA ELEKTROMOBILA NA EVROPSKO TRŽIŠTE

ML

Byd, jedna od kineskih firmi, ima u svojoj ponudi mali električni auto, nazvan „seagul“ (Seagull), po gotovo neverovatnoj ceni, nešto manjoj od 70 hiljada juana – oko 4.600 evra

Kineski proizvođači elektromobila prodiru sve snažnije na evropsko tržište, uprkos pretnji visokim carinama, o čemu se sve češće raspravlja u Evropskoj uniji. Kako o tome izveštava televizija SiEnBiSi (CNBC), kineski proizvođači, pre svega, nastoje i to po svaku cenu, da preotmu evropsko tržište elektromobila od američke kompanije Tesla, svetskog pionira industrije elektroauta. U prvi plan svuda u svetu dolazi tzv elektrifkacija auto-industrije i hvatanje koraka s onima koji prednjače u tome.

Kineska fabrika automobila Nio krajem prošle nedelje otvorila je u Amsterdamu salon elektromobila, dok su gotovo istovremeno, u istom gradu, kineska industrija Kspeng (Xpeng) i industrija Bid (ByD),  predstavili svoja vozila.   

Istovremeno, Evropska unija preduzima prve mere i istražuje subvencionirani kineski izvoz pošto su Sjedinjene Države već drastično povisile carine za taj uvoz sa 25 na čak 100 posto. Kineske firme u ovoj branši, kao i sam ByD, otvoreno izražavaju strahovanja od preteranog pada cena koji će uslediti zbog oštrije konkurencije. Upravo Byd ima u svojoj ponudi mali električni auto, nazvan „seagul“ (Seagull) po gotovo neverovatnoj ceni, nešto manjoj od 70 hiljada juana (jedan juan vredi oko 15 dinara). Sposobnost kineskih firmi da uvode na tržišta jevtina vozila kako bi pritiskale još jače na već etablirana tržišta, mogla bi ubrzati njihov uspon i prevlast na tim tržištima.

Proizvodnja elektromobila u Kini ubrzano raste poslednjih godina, zahvaljući podršci i favorizovanju od strane kineske vlade. To, međutim, uznemirava poslovne ljude i političare i Evropi, pa i u SAD. Francuski ministar finansija Bruno Lmer (Bruno Le Maire) nije potvrdio da EU priprema uvođenje carina za kineske elektomobile ali je uoozorio da je zadatak EU da "brani našu industriju i osigura da na međunarodnoj sceni vladaju ravnopravni uslovi".     

U najvećoj evropsko auto-industriji Folksvagenu (VF-Volkswagen) se smatra da, i kad bi EU uvela carine na uvoz kineskih elektromobila, to bi bilo sam kratkotrajno olakšanje. Važnije je snižavati troškove, ukoliko  ova grana hoće da ostane konkurentna na dužu stazu. Finansijski direktor Arno Antlic (Antlitz) upozorava da uvođenje carina u EU donosi rizik da će Peking preduzeti oštre protivmere.

Generalni direktor italijanske autoindustrije Ferari Benedeto Vinja (Ferrari Benedetto Vigna) ističe da bi invazija kineskih elektromobila u Evropu morala dovesti do jasne reakcije.

"To je izazov za celu Evropu da nešto treba zajednički preduzeti", izjavio je on agenciji Blumberg (Bloomberg).