Mediji o planovima Trampa da “isprazni“ Gazu: Da li će Egipat morati da prihvati raseljene Palestince?
Posle komentara američkog predsednika o premeštanju dva miliona stanovnika Gaze, Egipat i Jordan, prve zemlje pogođene „trampsferom“ – čemu su se oštro protivile – mogle bi da dospeju u iskušenje da se odreknu svoje prozapadne politike i potraže druge strateške saveznike, smatraju neki bliskoistočni mediji
(ilustracija, Egipatski predsednik Abdel Fatah Al-Sissi (desno), dočekuje predsednika Arapskih Emirata Mohammeda ben Zajeda u Kairu, 22. marta 2025. Foto: ABDULLA AL-NEYADI/AFP/UAE PRESIDENTIAL COURT)

Vlasti u Egiptu negiraju informacije, objavljene u bliskoistočnim medijima, da je Kairo ponudio da "privremeno" primi pola miliona Palestinaca iz Gaze, ali Amerikanci ne kriju da vrše pritisak da se to dogodi, dok su Ujedinjeni Arapski Emirati prilično dvosmislenim pristupom udvostručili svoj diplomatski aktivizam – prenosi u pregledu međunarodne štampe francuski nedeljnik Kurie enternasional (https://www.courrierinternational.com/article/diplomatie-l-egypte-finalement-prete-a-accepter-un-deplacement-des-gazaouis_229088).
Ovo je informacija koja je naširoko objavljena u bliskoistočnim medijima: Egipat je sada spreman da privremeno ugosti „pola miliona Palestinaca iz Gaze“ u kampu na Sinajskom poluostrvu, kako bi „olakšao rekonstrukciju pojasa Gaze“.
Gaza i Zapadna obala sa susednim zemljama, mapa - https://www.unicef.org.au/unicef-youth/making-sense-of-emergencies/youth-israel-palestine-crisis
Glasine ili stvarnost
Libanski dnevnik Al-Akhbar (https://www.al-akhbar.com/lebanon/827460/%D9%88%D9%82%D8%A7%D8%A6%D8%B9) “bacio je ovu bombu“ u petak, 21. marta, tvrdeći da se oslanja na "visoke diplomatske izvore" koji su učestvovali na nedavnim sastancima u Rijadu, Saudijska Arabija, i Dohi u Kataru.
"Glasine ili stvarnost?" pita se 24. marta izraelski dnevnik The Jerusalem Post (https://www.jpost.com/middle-east/article-847349), podsećajući da je list Al-Akhbar, koji je proizveo ove „informacije“, poznat kao pro-iranski nastrojen i „mogao je da ih objavi sa ciljem da destabilizuje Egipat“. Drugim rečima, to bi mogla da bude - jednostavno lažna vest.
„Jasno je da je u toku kampanja za širenje glasina da se na Egipat vrši pritisak da prihvati Palestince iz Gaze“, zaključuje Jerusalem post. Ove glasine bi mogle biti „tačne, ili bi mogle imati za cilj da izazovu kontroverzu između Egipta s jedne strane i Sjedinjenih Država i Izraela s druge. Takođe bi mogle imati za cilj da poremete odnose između Egipta i Ujedinjenih Arapskih Emirata“.
Emirati posreduju o budućnosti Gaze
Izgleda da su Egipat i Ujedinjeni Arapski Emirati u centru trenutnih pregovora o budućnosti Gaze. Sam predsednik Ujedinjenih Arapskih Emirata Mohamed bin Zajed je u subotu, 22. marta, „stigao hitno u Egipat“, navodi se na sajtu katarskog dnevnika Al-Arabi Al-Jadid (https://www.alaraby.co.uk/politics/%D8%AE%D8%A7%D8%B5) koji tvrdi da on „donosi poruku od Amerikanaca“ u vezi sa Gazom.
Ta poruka bi glasila da je „ovo poslednja šansa Egipta“ da prihvati obostrano koristan dogovor, koji se sastoji od dobijanja „više milijardi dolara finansijske podrške“ u zamenu za transfer dela stanovništva Gaze.
Ovu poruku su Amerikanci, navodno, preneli tokom dugog putovanja u Vašington, koje je počelo prošle nedelje, od strane veoma uticajnog savetnika za nacionalnu bezbednost Emirata Tahnuna bin Zajeda. Tamo se sastao sa američkim predsednikom Donaldom Trampom, visokim članovima njegove administracije i pro-Trampovim rukovodiocima za tehnologiju, poput Elona Maska.
Međutim, Ujedinjeni Arapski Emirati igraju dvosmislenu igru, pošto javno podržavaju plan rekonstrukcije Gaze koji je predstavio Egipat kako bi se suprotstavio projektu „bliskoistočne rivijere“ Donalda Trampa, a iza kulisa rade na torpedovanju egipatskog plana u očima Amerikanaca, ocenjuje sajt Middle East Monitor https://www.middleeastmonitor.com/20250318-uae-secretly-lobbying-us-to-work-against-egypts-post-war-gaza-reconstruction-plan-officials-say/), posebno zato što smatraju da ovaj plan neće pomoći da se moć Hamasa uništi.
Gaza i Zapadna obala, mapa - https://www.loc.gov/resource/g8302gm.gct00264/?sp=5
„Prodaju palestinsku stvar“
Ambasador Emirata u Vašingtonu Jusef Al-Otaiba čak je prošlog meseca izjavio da „nema alternative“ projektu „Rivijera“ Donalda Trampa. Iako je ova izjava data pre predstavljanja arapskog plana, i iako je tada njome izraženo žaljenje zbog nedostatka alternativnog rešenja, ta izjava je u velikom delu arapskih medija doživljena kao dokaz antipalestinskog stave Emirata.
Ove razne izjave, gestovi, putovanja i glasine nailaze na takav odjek u arapskom mnenju zato što su Egipat i Ujedinjeni Arapski Emirati dugo bili osumnjičeni da žele da „prodaju palestinsku stvar“.
Emirati su prednjačili u politici normalizacije odnosa između arapskih zemalja i Izraela, potpisujući takozvani „Abrahamski sporazum” bez zahtevanja čvrstih garancija za budućnost Palestinaca, tokom prvog mandata Donalda Trampa.
Što se tiče Egipta, njegov stav o Gazi se dovodi u pitanje i spolja i unutar zemlje. To ne čine samo protivnici režima, već i neki od nekoliko nezavisnih medija u zemlji, kao što je Mada Masr. Prošle godine, ovaj novinski sajt je istraživao izgradnju skloništa u blizini granice sa Gazom, što je delovalo kao da Kairo želi da ostavi otvorenu mogućnost takvog prijema Palestinaca iz Gaze. O gradilištu u blizini egipatskog grada Rafe i mogućem palestinskom egzodusu u Egipat govori se još od februara 2024. godine.
Gradilište o kojem se priča…
Iako je Egipat ponavljao da odbija ovakvu mogućnost, jedna nevladina organizacija „Sinai Foundation for Human Rights“, počela je još od 14. februara 2024. da emituje video-snimke i satelitske snimke koji su pokazivali pokretanje ogromnog gradilišta na egipatskoj strani granice sa palestinskom enklavom.
Britanski Gardian opisao je tada, pre godinu dana, (https://www.theguardian.com/world/2024/feb/16/egypt-building-walled-enclosure-in-sinai-for-rafah-refugees-videos-suggest) „izgradnju zatvorenog prostora okruženog betonskim zidovima” visine oko sedam metara, dodajući da ovaj prostor „izgleda da je namenjen smeštaju Palestinaca koji beže od mogućeg napada izraelske vojske na grad Rafu“. Na sajtu ovog britanskog dnevnika postavljen je bio i video snimak koji prikazuje građevinske radnike kako rukuju mašinama da bi podigli prve zidove i sigurnosne kule.
Vol strit džornal (https://www.wsj.com/world/middle-east/egypt-builds-walled-enclosure-on-border-as-israeli-offensive-looms-e5c12043) bio je jedan od prvih medija koji je izvestio o nalazima „Sinajske fondacije za ljudska prava“, procenjujući da je reč o području od oko 8 kvadratnih milja, ili nešto više od 20 kvadratnih kilometara.
Strahovi od palestinskih prognanika
Od izbijanja rata između Izraela i Hamasa, egipatske vlasti su insistirale na tome da ne mogu biti saučesnici u masovnom raseljavanju palestinskog stanovništva tako što će ih dočekati na svom tlu – pozivajući se na bezbednosna i ekonomska pitanja.
Godinu dana kasnije skoro svi bliskoistočni mediji postavljaju sada pitanje može li Tramp da izvrši pritisak na Egipat i Jordan da “isprazne“ Gazu?
Nakon komentara američkog predsednika o premeštanju dva miliona stanovnika Gaze - Egipat i Jordan, prve zemlje pogođene „trampsferom“ – čemu su se oštro protivile – mogle bi da dospeju u iskušenje da se odreknu svoje prozapadne politike i potraže druge strateške saveznike, smatraju neki mediji.
„Trampovi planovi za Gazu dovode Aman i Kairo na ivicu“, preneo je pre mesec dana libanski dnevnik L’Orijen Le Žur (https://www.lorientlejour.com/article/1446635/les-plans-de-trump-pour-gaza-mettent-amman-et-le-caire-a-cran.html), pozivajući se na izjave američkog predsednika o mogućem uspostavljanju kontrole Vašingtona nad Pojasom Gaze, koje „pogoršavaju pretnju deportacijom Palestinaca u susedne zemlje“.
Jordan i Egipat „plaše se da bi talas od oko dva miliona izbeglica iz Gaze mogao da ih destabilizuje“, ocenio je ovaj dnevnik. U Jordanu, skoro polovinu od 11 miliona stanovnika čine Palestinci. Ova zemlja takođe strahuje da bi “deportacija Palestinaca“, kao deo plana za aneksiju teritorije, mogla da prethodi eventualnom raseljavanju Palestinaca sa Zapadne obale.
Za Jordan bi premeštanje dela stanovništva iz Gaze značilo „prenošenje onoga što se zove ´palestinska stvar´ na njenu teritoriju“, objašnjava kolumnista Cvi Barel u izraelskom dnevniku Ha'Arec (https://www.haaretz.com/middle-east-news/2025-02-06/ty-article/.premium/trumps-gaza-plan-will-impact-egypt-and-jordan-too/00000194-d951-d6d4-a3d6-fff974bb0000). Ne samo da bi ovo bilo opasno jer bi Jordan mogao da postane pozadinska baza za palestinske borce, već bi to predstavljalo i „demografski zemljotres“ koji bi mogao dovesti do destabilizacije zemlje, ili čak „kraja vladavine Hašemitske dinastije“.
Što se tiče Egipta, preseljenje dela ili celokupnog stanovništva Gaze predstavljalo bi više bezbednosni nego demografski izazov (Egipat ima preko 100 miliona stanovnika), pogotovo što je Hamas blizak egipatskom Muslimanskom bratstvu, zakletim neprijateljima režima Abdel Fataha Al-Sisija, pisao je takođe izraelski Ha'Arec.
Jordan i Egipat su tako dva „ključna igrača u prozapadnoj, a posebno proameričkoj osovini“ koje bi planovi Donalda Trampa mogli da destabilizuju.
Mogućnost odbijanja američkog pritiska
Čak i pre nego što je predložio da Gaza postane „američko vlasništvo“, Donald Tramp je snažno ponovio svoju ideju o „čišćenju“ pojasa Gaze, proterivanjem njenih stanovnika u Egipat i Jordan.
Na pitanje novinara 30. januara kako da ubede ove dve zemlje da prime Palestince iz Gaze, on je jednostavno odgovorio:
„Oni će to da urade, jasno? Mi radimo mnogo za njih, i oni će to učiniti“.
Američki predsednik je mislio na finansijsku pomoć koju ove dve zemlje dobijaju od Sjedinjenih Država, u okviru sporazuma o saradnji, posebno vojnoj, zaključenih nakon mirovnih sporazuma sa Izraelom koje su potpisali Egipat 1979. i Jordan 1994. godine, podsetio je katarski sajt Al-Džazira (https://www.aljazeera.com/features/2025/2/3/analysis-jordan-faces-geopolitical-blackmail-after-trump-gaza-demand). Al-Džazira ocenjuje da bi Egipat i Jordan mogli da budu destabilizovani planovima Donalda Trampa da “preseli stanovnike Gaze“, pa bi zato ove dve zemlje, stubovi američke politike na Bliskom istoku, mogle biti „prinuđene da preispitaju svoje saveze i okrenu se ka zemljama Zaliva, Rusiji, Kini ili Evropskoj uniji kako bi popunile praznine u finansijama“, ako Vašington “zatvori slavine“ radi političkog pritiska.