ITALIJA I ŠPANIJA OKLEVAJU S PODRŠKOM POMOĆI UKRAJINI
Mađarska i Slovačka ne daju nikakvu vojnu pomoć Ukrajini. Slovačka je prilikom pregovora najavila da neće ometati planove Unije ali isključila da bi mogla i sama dati neku pomoć. Predstavnici Unije tvrde da su prilozi dobrovoljni
(ilustracija, Mapa zemalja članica Evropske unije, foto, https://en.wikipedia.org/wiki/Member_state_of_the_European_Union)

Italija i Španija, prema agenciji Rojters (Reuters), dale su ove nedelje jasnu najavu da nisu spremne da podrže predlog EU o obećanju vojne pomoći Ukrajini u visini od 40 milijardi evra. Predlog šefice diplomatije EU Kaje Kalas (Kallas) računa s tim da će svaka zemlja doprineti prema veličini svoje ekonomije. Italija i Španija, treća i četvrta ekonomija po veličini u EU, tvrde da je rano za usvajanje ovakvog plana. A slične sumnje ima i Francuska...
"Čekamo na ishod telefonskog razgovora između Trampa i Putina, da bismo ustanovili da li će doći do nekih koraka napred u postizanju primirja", izjavio je italijanski ministar spoljnih poslova Antonio Tajani i dodao: "Videćemo kako se debata razvija, ali u ovom trenutku nije pala nikakva odluka". A potom je izneo i primer Španije koja se već obavezala da će dati Ukrajini ove godine vojnu pomoć od jedne milijarde evra.
Slovačka je prilikom pregovora najavila da neće ometati planove Unije ali isključila da bi mogla i sama dati neku pomoć. Predstavnici Unije tvrde da su prilozi dobrovoljni.
Ovaj plan nailazi na više razumevanja u zemljama - članicama koje su geografski bliži Rusiji, tvrdi Rojters, pozivajući se na diplomatske izvore. Mađarska i Slovačka ne daju nikakvu vojnu pomoć Ukrajini.
Prema podacima nemačkog Kielskog instituta, koji dugoročno prati pomoć Ukrajini, relativno najviše su dale (više od dva posto svog BDP) Estonija, Danska i Litvanija. A manje od 0,5 posto svog BDP-a, dale su zemlje kao što su Italija, Slovenija, Španija, Portugal, Grčka i Kipar. Na samom kraju je Mađarska čija vlada, kako napominje Rojters, pokazuje već dosta dugo razumevanje prema stavovima Rusije. A na kraju, Rojters ističe da su zemlje-članice EU dale Ukrajini lane pomoć od oko 20 milijardi dolara.