ORBAN POPUSTIO U POSLEDNJEM TRENUTKU I SAGLASIO SE SA SANKCIJAMA PREMA RUSIJI
Produžetak sankcija Mađarska je podržala prvenstveno zahvaljujući obećanoj energetskoj sigurnosti
(ilustracija, Viktor Orban, foto https://www.europarl.europa.eu/resources/library/images/20241009PHT24496/20241009PHT24496_original.jpg)
Države članice EU danas su se, kako javlja Rojters, složile o produženju ekonomskih sankcija prema Rusiji zbog invazije na Ukrajinu pre tri godine. Mađarska, koja je izbegavala glasanje protiv Rusije, konačno je odstupila od toga. To je učinila prvenstveno zahvaljujući obećanoj energetskoj sigurnosti.
Mađarska je, inače, jedini član EU čiji lider, premijer Viktor Orban, održava, i posle ruske invazije februara 2022, prijateljske odnose sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom. Za Budimpeštu je prioritet da osigura isporuke gasa, koje su joj potrebne, bez obzira na političke ili ideološke pritiske.
Budimpešta je tražila garancije za to i iz Ukrajine i EU. Evropska komisija je još ranije nastojala da izađe u susret Budimpešti i objavila da će nastaviti da pregovara sa Ukrajinom o isporukama gasa Evropi i uključi u te pregovore i Mađarsku i Slovačku.
Budimpešta je imala rezerve prema produženju sankcija prema Rusiji do poslednjeg časa upravo zbog slanja ruskog gasa preko Ukrajine do evropskih zemalja. Prema Kijevu, Moskva od prodaje energetskih sirovina delimično finansira rat protiv Ukrajine koji je osudila EU. Orban je, inače, više puta izjavio da ukoliko Ukrajina hoće da pomogne u sankcijama protiv Rusije ne bi smela da onemogućava tranzit gasa u Mađarsku.
Glasni kritičar zaustavljanja tranzita ruskog gasa preko Ukrajine jeste i slovački premijer Robert Fico koji je to označio za sabotažu, a Ukrajini zapretio zaustavljanjem isporuka električne energije.
Ekonomske sankcije prema Rusiji, tj razna ograničenja uvoza i izvoza, moraju se produžavati svakih šest meseci. Bez dogovora o nastavljanju, sadašnje sankcije bi prestale da važe 31. januara, što bi značilo da prestaju da važe i sve sankcije u usvojenih 15 sankcionih paketa. Bez sporazuma sankcije prestaju da važe 31. janauara. Istovremeno, to bi značilo i oslobođenje zamrznutog ruskog novca u Belgiji.